Jak wzmocnić płuca? 14 niezawodnych, naturalnych sposobów

Chociaż relatywnie niewiele się o tym mówi, oddychanie (dotlenienie komórek) jest równie ważne, jak zdrowa dieta czy nawadnianie. Tymczasem osłabione płuca nie są w stanie wtłoczyć tlenu do wszystkich komórek. Jeśli palisz już paliłeś, mieszkasz w centrum zanieczyszczonego smogiem miasta lub borykasz się z chorobami układu oddechowego, sprawdź, jak możesz domowymi sposobami wzmocnić swoje płuca!

1. Rzuć palenie, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś

Palisz? Na pewno doskonale wiesz, że palenie jest dla Ciebie złe. Prawdopodobnie wiesz też, jak trudno jest zerwać z nałogiem. Jeśli przymierzasz się do rozwodu z papierosami, ale nie wiesz jak się za to zabrać, oto kilka pomocnych trików: 

  • koniecznie przeczytaj książkę Allena Carra “Prosta metoda jak skutecznie rzucić palenie” (zdziwisz się, jak bardzo oszukuje Cię wlasny umysl);
  • zastosuj korzeń kudzu;
  • biegaj lub spaceruj;
  • medytuj;
  • stosuj Qi Gong i refleksoterapię stóp.

Uwaga: powyższe propozycje to żadne “magiczne remedia”, a jedynie skuteczne wspomagacze ułatwiające przejście przez proces rzucania palenia. 

2. Wspomagaj płuca odżywianiem

Zwiększ spożycie warzyw i owoców. Dlaczego? Dowiedziono, że świeże owoce i warzywa zawierają wysoki poziom przeciwutleniaczy, które mogą chronić przed astmą i POChP, a nawet przed rakiem (1).

3. Nawadniaj się 

Picie dużej ilości wody sprawia, że płuca są nawilżone. Ułatwia przepływ krwi, zapobiega gromadzeniu się zbyt dużej ilości śluzu w płucach i drogach oddechowych. Możesz zwiększyć poziom nawodnienia organizmu, pijąc herbaty ziołowe i soki. Każdy napój, który nie zawiera kofeiny czy alkoholu, jest uważany za część dziennego spożycia płynów.

Podaż płynów zwiększysz też, jedząc owoce i warzywa o dużej zawartości wody, takie jak arbuz, pomidory i ogórki. 

4. Ćwicz regularnie

Ćwiczenia są istotne dla utrzymania zdrowia układu krążenia, ale są równie ważne dla zdrowia płuc. Zwiększają przepływ krwi do płuc i umożliwiają dotarcie do nich wszystkich niezbędnych składników odżywczych. 

Zacznij trenowanie z głową. Postępuj ostrożnie, aby nie przesadzić. Znajdź odpowiednie dla siebie tempo i zwiększaj poziom ćwiczeń, gdy czujesz się komfortowo. Jeśli Twoja kondycja jest bardzo słaba, na początek wystarczą dłuższe spacery. W przypadku problemów z płucami lub oddychaniem, skonsultuj się z lekarzem przed wykonaniem ćwiczeń.

5. Rozpocznij ćwiczenia oddechowe

Ćwiczenia oddechowe mają na celu zwiększenie ilości przyjmowanego tlenu i zdolności do uwalniania dwutlenku węgla. Poza tym, działają uspokajająco i świetnie relaksują. Trening u początkujących może jednak przyprawić o zawrót głowy. Ja polecam Ci ćwiczenia oddechowe Wima Hofa, które sama wykonuję  – gwarantuję Ci, że efekty zauważysz już po 1 sesji. 

6. Ćwicz Qi Gong

Chińskie ćwiczenia Qi Gong wykonywane regularnie pomagają zbalansować energię w całym ciele i wspierają pracę wszystkich narządów. Praktykowanie ich powoli i z koncentracją może skutecznie wspomóc pracę płuc. Taką dynamiczną formę medytacji ćwiczę z przerwami od 2016 r. i jestem żywym dowodem na ich skuteczność. Systematyczny trening Qi Gong działa pozytywnie na psychikę i ciało, pomaga utrzymać balans w życiu. 

7. Spróbuj refleksoterapii stóp

Uciskanie refleksów na stopach można porównać do meridianów, na których bazuje akupunktura i akupresura. Wykonywanie specjalnej techniki uciskania punktów na stopach wspomaga samoleczenie organów. Możesz w tym celu udać się na profesjonalny zabieg refleksoterapii do gabinetu  lub nauczyć się wykonywać go samodzielnie w domu. Sprawdź jak samodzielnie wykonać refleksoterapię.

8. Pij herbaty ziołowe

Do ziół działających krozystnie na układ oddechowy zalicza się m.in:

  • miętę pieprzową, 
  • eukaliptus, 
  • miodunkę,
  • poziewnik, 
  • porost islandzki,
  • korzeń lukrecji, 
  • tymianek.

Rozrzedzenie śluzu i zwiększenie przepływu krwi do płuc powoduje też woda z dodatkiem imbiru. Herbata rozmarynowa ma z kolei działanie odżywiające. 

9. Pozwól sobie na kaszel

Kaszel powszechnie postrzegany jest jako coś negatywnego, co należy szybko zwalczyć. Ale czym właściwie jest kaszel? To przecież nic innego jak nasza najlepsza naturalna metoda oczyszczania płuc! Kaszląc, pozbywamy się śluzu w płucach, który zawiera alergeny lub patogeny chorobotwórcze. Rozważ jednak użycie środka przeciwkaszlowego wtedy, gdy kaszel powoduje znaczny dyskomfort lub jeśli kaszlesz tak bardzo, że nie możesz złapać oddechu i oczywiście zawsze wtedy, gdy fermaceutyk przepisze Ci lekarz.

10. Ogranicz spożycie cukru

Cukry i substytuty cukru mogą być szkodliwe dla zdrowia płuc (nie mówimy tu o cukrach w owocach). Badania wykazały, że astma ma często związek z wysokim spożyciem cukru. Unikaj słodyczy, słodkich napojów, ciastek i innych słodkich przekąsek (2).

11. Obniż zanieczyszczenie powietrza 

Zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach mogą być bardzo szkodliwe dla płuc, więc postaraj się ograniczyć je w domu i miejscu pracy. Oto kilka zmian, które możesz wprowadzić, aby poprawić jakość powietrza w pomieszczeniu:

  • zainwestuj w dobry oczyszczacz powietrza lub klimatyzację,
  • wybieraj naturalne środki czyszczące,
  • kupuj bezzapachowe kosmetyki,
  • regularnie usuwaj kurz i alergeny (odkurzaczem),
  • nie stosuj aerozoli,
  • ogranicz lub wyeliminuj chemiczne odświeżacze powietrza.

12. Pij zieloną herbatę 

Wysokiej jakości, odpowiednio przyrządzona zielona herbata (nie zalewaj wrzatkiem!) to silny przeciwutleniacz, który pomaga regenerować płuca po paleniu i ogólnie wspiera ich zdrowie. Spożywaj 2-3 filiżanki zielonej herbaty dziennie.

13. Spaceruj po lesie

W wolnej chwili, zamiast przechadzek po zatłoczonych (i zanieczyszczonych) parkach w centrach miast, wybierz się na dłuższą wędrówkę do lasu z dala od miejskiego zgiełku. Pooddychasz wreszcie prawdziwie świeżym powietrzem i przy okazji odpoczniesz i “zresetujesz” swoją głowę.

14. Uważaj na emocje

Coraz większa liczba specjalistów medycyny zauważa, że na zdrowie mają wpływ nie tylko czynniki zewnętrzne, ale w dużej mierze także stan psychiczny, a w szczególności emocje. Zgodnie z Tradycyjną Medycyną Chińską – płuca powiązane są z uczuciami smutku i żalu. Zadbaj więc o swoje samopoczucie dla lepszego zdrowia i wzmocnienia płuc. 

Zerknij też na: Stres emocjonalny – 12 sposobów na to, jak sobie z nim poradzić

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *