Jak poprawić przepływ limfy w nogach – 12 sposobów

Krążenie limfy w naczyniach limfatycznych może łatwo ulec zastojowi, ponieważ jej przepływ powodowany jest głównie przez rozluźnianie i skurcz mięśni. Obrzęki limfatyczne w postaci opuchlizny można zniwelować za pomocą kilku sposobów. Podpowiem Ci, co możesz zrobić, aby poprawić przepływ limfy w nogach.

Czym jest i jak działa układ limfatyczny?

Układ limfatyczny, zwany też układem chłonnym lub chłonką, obejmuje niemal całe ciało człowieka. Pełni funkcję oczyszczającą (m.in. z substancji toksycznych), chroni przed bakteriami i wirusami. 

Zaburzenia związane z przepływem limfy w nogach objawiają się przede wszystkim jako opuchlizna. Obrzęk obejmuje zwykle okolice kostek i podudzi oraz stóp. W ekstremalnych przypadkach zastój limfy prowadzi do słoniowacizny, czyli ostatniego, najcięższego stadium obrzęku limfatycznego. Płyn krążący w tym układzie (limfa) porusza się głównie za pomocą skurczy mięśni. 

Jak rozpoznać nieprawidłowy przepływ limfy w nogach?

Objawy obrzęku limfatycznego nóg obejmują:

  • opuchliznę części lub całości nogi, w tym palców stóp,
  • uczucie ciężkości lub ucisku,
  • ograniczenie zakresu ruchu nóg,
  • trudności z poruszaniem się,
  • fałdy na skórze,
  • nawracające infekcje,
  • stwardnienie i zgrubienie skóry (zwłóknienie).

Poszczególne objawy mogą mieć łagodny lub ciężki przebieg. Obrzęk limfatyczny można też rozpoznać po większym ucisku ubrań w okolicy kończyny górnej i dolnej. Opuchlizna może słabnąć i wzmagać się np. pod wpływem zmian temperatury czy pory dnia. Bez podjęcia leczenia z biegiem czasu zwykle staje się coraz bardziej uciążliwa.

Polecam: Cytaty motywacyjne dla uprawiających sport

Przyczyny obrzęków limfatycznych

Pierwotny obrzęk limfatyczny to problem genetyczny, wpływający na rozwój układu limfatycznego. Może rozwinąć się w każdym wieku, ale zwykle zaczyna się w okresie niemowlęcym, dojrzewania lub wczesnej dorosłości.

Wtórny obrzęk limfatyczny spowodowany najczęściej uszkodzeniem układu limfatycznego, może być wynikiem:

  • infekcji w węzłach chłonnych,
  • obecności pasożytów,
  • nowotworu lub radioterapii,
  • przebytych zabiegów chirurgicznych,
  • usunięcia węzłów chłonnych,
  • urazów.

Polecam: Jak wykonać refleksologię stóp samodzielnie w domu?

12 sposobów na poprawę przepływu limfy w nogach

1. Odpoczywaj z nogami w górze 

Podczas czytania czy oglądania filmów w pozycji siedzącej używaj podnóżków; a na łóżku odpoczywaj z nogami na ułożonych kocach lub stosie poduszek. 

2. Wykonuj samodzielnie drenaż limfatyczny nóg

Poproś swojego fizjoterapeutę, aby poinstruował Cię, jak poprawnie wykonywać drenaż limfatyczny. Możesz używać do tego specjalnych urządzeń. Taki masaż często powoduje odwodnienie, dlatego pamiętaj, aby pić więcej wody.

3. Korzystaj z naprzemiennych ciepłych i zimnych pryszniców

Gorąca woda pomaga rozszerzać naczynia krwionośne, a zimna je obkurcza. Powoduje to efekt większego „pompowania” i oczyszczenia z toksycznych płynów, które krążą w ciele. Ta metoda nie jest zalecana dla kobiet w ciąży i osób cierpiących na choroby układu krążenia.

4. Szczotkuj skórę na sucho

Szczotkuj skórę na sucho okrężnymi ruchami przez 10 minut dziennie za pomocą szczotki z naturalnego włosia (u mnie dobrze sprawdza się też szorstka rękawica do masażu). Zacznij od stóp i kieruj się w górę, do serca. Szczotkowanie wspomaga krążenie krwi i limfy, ułatwia oczyszczenie, usuwa martwy naskórek i sprawia, że skóra ma zdrowszy kolor.

5. Stosuj bandażowanie kończyn 

Bandażowanie wielowarstwowe to skuteczny i polecany sposób na leczenie obrzęków limfatycznych. Bandaże i opaski uciskowe zapobiegają gromadzeniu się krwi i limfy w naczyniach. W efekcie zmniejsza się opuchlizna, a po ściągnięciu bandaża można odczuć przyjemną lekkość nóg. Zasięgnij opinii specjalisty dotyczącej prawidłowego zakładania materiału uciskowego. 

6. Wypróbuj pneumatyczne urządzenie do kompresji

Pneumatyczne urządzenia do presoterapii mają formę mankietów zakładanych na kończyny. Efekt masujący uzyskuje się za pomocą pompy, która wywołuje ściskanie kończyny i przepływ płynów limfatycznych w kierunku tułowia. Masażery pneumatyczne poprawiają też krążenia w nogach i zapobiegają zakrzepom.

7. Ćwicz

Przeczytaj: Jak wzmocnić płuca? 14 niezawodnych, naturalnych sposobów

Najlepsze na pobudzenie przepływu limfy są ćwiczenia aerobowe obejmujące skakanie. Możesz użyć do tego trampoliny ogrodowej i przez ok. 10-15 minut wykonywać lekkie podskoki, albo zakupić wersję jednoosobową, którą bez trudu znajdziesz w wielu sklepach sportowych. Nie zapomnij też o innych formach aktywności fizycznej, takich jak np. długie spacery. Jeśli kondycja i stan zdrowia Ci na to pozwalają – możesz też biegać, wykonywać trening cardio czy chodzić na basen. 

8. Nawadniaj się

Picie czystej wody poprawia funkcjonowanie układu limfatycznego i usprawnia oczyszczanie. Staraj się pić około 8 szklanek wody dziennie, w tym przynajmniej jedną rano na czczo. Możesz pić elektrolity. Unikaj natomiast odwadniających płynów, takich jak kawa i alkohol. 

9. Praktykuj głębokie oddychanie

Prawidłowe dotlenienie komórek ciała to podstawa zdrowia. Głębokie oddychanie pomaga stymulować układ limfatyczny w całym organizmie. Możesz skorzystać w tym celu ze słynnej metody Wima Hofa lub ćwiczyć oddychanie innym sposobem.

10. Jedz zdrowo

Wprowadź do swojej diety więcej warzyw, owoców, nasion i orzechów. Surowa żywność zawiera enzymy, które pomagają organizmowi rozkładać toksyny. Twój układ limfatyczny usuwa toksyny z organizmu, dlatego dodatkowe enzymy ułatwią jego pracę. 

11. Korzystaj z sauny na podczerwień

Korzystanie z sauny na podczerwień podnosi temperaturę ciała, co poprawia przepływ krwi i limfy. Promieniowanie podczerwone dociera nawet kilka centymetrów w głąb skóry, a podczas 30-minutowego pobytu w saunie wytworzysz tyle potu, co po 7 km biegu. Taka terapia rozluźnia mięśnie, oczyszcza, wpływa korzystnie na całe ciało i wygląd skóry. Regularne kąpiele zwiększają też odporność. Staraj się powtarzać sesje w saunie na podczerwień co tydzień.

12. Unikaj noszenia obcisłych spodni i rajstop

O ile krótkotrwałe bandażowanie i stosowanie opasek uciskowych jest korzystne dla układu limfatycznego, o tyle chodzenie przez cały dzień w zbyt ciasnej odzieży zdecydowanie utrudnia krążenie krwi i limfy. Noś luźne spodnie i bieliznę, które nie wbijają się w skórę. Wybierz odzież, w której możesz się swobodnie poruszać i wygodnie siedzieć. 

Wskazówka: jeśli Twoje ubrania zostawiają ślady na skórze podczas ich zdejmowania, może to oznaczać, że są za ciasne.

Pamiętaj, że leczenie obrzęków limfatycznych wymaga fachowej pomocy ze strony lekarza i fizjoterapeuty. Powyższe sposoby na poprawę przepływu limfy w nogach mogą być skuteczne, ale nie zastąpią profesjonalnej porady i leczenia pod okiem specjalisty. 

Przeczytaj też: Co dają ćwiczenia qi gong?

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *