Co to jest sananga, jak działa i na co ją stosować?

Sananga wywodzi się z plemion indiańskich, które pierwotnie używały tej substancji do wyostrzenia wzroku na polowaniach. Oprócz poprawy percepcji, faktur i głębi kolorów w gęstej dżungli, sananga miała także poprawiać instynkt myśliwski podczas poszukiwań. Obecnie wiele osób stosuje ją do lepszej introspekcji podczas medytacji i innych technik rozwoju świadomości. W artykule dowiesz się więcej na temat sanangi, w tym jej właściwości i działania.

Indianie wierzą, że sananga wpływa nie tylko na ciało ale również na sferę duchową człowieka. Według brazylijskiego plemienia Kaxinawá oczy są swego rodzaju oknami, w których zapisana jest nasza historia i doświadczenia. Sanangi ich zdaniem uzdrawia, wydalając wszelkie zło z duszy i materii. Według tradycji ten naturalny lek ma pomagać w postrzeganiu wszystkiego, co dzieje się wokół nas, przynosić harmonię i wynikające z tego duchowe, emocjonalne i fizyczne spełnienie. Możliwe jest także wspomaganie leczenia niektórych chorób psychosomatycznych dzięki tej substancji. 

Co to jest sananga?

Sananga to rodzaj naturalnych kropli do oczu, które uzyskuje się poprzez ekstrakcję soku z rośliny przypominającej krzew z rodzaju Tabernaemontana. Krople do oczu pozyskuje się jako ekstrakt z korzeni krzewu. 

Sananga może mieć odmienny skład i właściwości w zależności od rośliny, z której się ją przygotowuje. Wykorzystywane są do tego celu różne gatunki z rodzaju Tabernaemontana (np. Tabernaemontana undulata lub Tabernaemontana sananho). Najczęściej krople do oczu pozyskuje się – zgodnie z tradycją plemienia Matsés – na bazie Tabernaemontana undulata. 

Badania z 1998 r. dotyczące roślin leczniczych w Ekwadorze wykazało, że gatunek T. sananho ma właściwości przeciwzapalne. Natomiast inne badanie z 2007 roku potwierdziło działanie przeciwdrobnoustrojowe tej rośliny. 

Wpływ sanangi na poprawę widzenia jest jej najbardziej znanym atrybutem, ale jest również najmniej zbadany.

Jak działa sananga? 

Po zakropleniu oczy sanangą  pojawia się charakterystyczne, dość silne uczucie pieczenia.  Trwa ono około kilku minut, w zależności od cech indywidualnych i częstotliwości używania tego środka. 

Doświadczenia związane z zażywaniem sanangi pomagają niektórym osobom w medytacji i praktykowaniu innego rodzaju technik rozwoju świadomości. Po ustąpieniu nieprzyjemnego uczucia szczypania pojawia się spokój i łatwiej o tzw. uziemienie, czyli koncentrację na tym co jest w chwili obecnej. 

Niektóre plemiona używają sanangi, by usunąć “negatywną energię”, która – jak twierdzą – związana jest z sokiem żołądkowym i prowadzi do rozwoju bakterii i chorób w organizmie. Kumulacja tej energii wynika ze spożycia mięsa, lekarstw i substancji toksycznych w pokarmach, które nie mają naturalnego pochodzenia. 

Pod względem duchowym i energetycznym sananga pomaga oczyścić kanał oka i przyczynia się do harmonizowania czakry ajna (tzw. trzecie oko lub czakra umysłu). Oznacza to, że wpływa na intuicję i panowanie nad stanami emocjonalnymi. Ibogaina, jako substancja psychodeliczna, pomaga również w leczeniu przewlekłego bólu, ułatwia medytację i procesy introspekcji.

Sananga w tradycji indiańskich plemion była stosowana na polowaniach, by wyostrzyć zmysł wzroku. Szamanie podkreślają też znaczenie wykorzystania sanangi do technik rozwoju świadomości.
pixabay.com

Sananga a choroby oczu: na co pomaga?

Badania naukowe dowodzą możliwej skuteczności sanangi zwłaszcza w przypadku chorób bakteryjnych w obrębie gałki ocznej. Substancja ta pomaga w leczeniu oraz zapobieganiu:

  • zapalenia spojówek
  • podrażnień oczu
  • zaćmy
  • jaskry
  • krótkowzroczności
  • dalekowzroczności
  • astygmatyzmu
  • niedowidzenia
  • zespołu suchego oka
  • światłowstrętu
  • bólów głowy
  • zapalenia i bólu zatok. 

Pomimo właściwości prozdrowotnych sanangi nie należy jej stosować jako alternatywnej metody leczenia fizycznych problemów i schorzeń oczu.  

Uwaga: Stosowanie sanangi nie jest wskazane po zabiegach i operacjach oka lub w przypadku urazów.

Zobacz też: Jak wzmocnić płuca? 14 niezawodnych, naturalnych sposobów

Sananga – właściwości. Badania naukowe 

Badania nad roślinami z rodzaju Tabernaemontana wykazały, że mają one następujące właściwości:

  • Przeciwdrobnoustrojowe: badania z 1984 i 2002 r. dowiodły, że gatunki T. pachysiphon i T. angulata mają właściwości przeciwdrobnoustrojowe przeciwko różnym bakteriom, np. Pseudomonas aeruginosa (pałeczka ropy błękitnej), wyjątkowo odpornej na antybiotyki, powodującej m.in. zakażenia w obrębie gałki ocznej, w tym infekcje u osób noszących szkła kontaktowe.
  • Przeciwgrzybicze: jak wykazały badania z 2009 r. ekstrakty z T. stapfiana były skuteczne przeciwko różnym gatunkom grzybów, w tym Candida albicans, które mogą powodować pleśniawki w jamie ustnej i infekcje drożdżakowe w pochwie. 
  • Antyoksydacyjne: rodzaj Tabernaemontana ma również silne właściwości przeciwutleniające. Zdaniem naukowców antyoksydanty mogą odgrywać kluczową rolę w zapobieganiu chorób oczu związanym z wiekiem, takich jak zaćma czy zwyrodnienie plamki żółtej.
  • Przeciwnowotworowe: badania z 1977 r. podsumowano obiecującymi wnioskami, z których wynika, że gatunki Tabernaemontana mogą pomóc w walce z nowotworami. Wykazano, że afrykański gatunek T. elegans jest szczególnie skuteczny w zabijaniu komórek rakowych.
  • Przeciwzapalne: w 2003 r. wykazano, że T. pandacaqui ma właściwości zmniejszające gorączkę i przeciwzapalne, a także jest dość skuteczny w zwalczaniu bólu.

Pomimo istniejących dowodów naukowych, które potwierdzają skuteczność sanangi, jako substancji potencjalnie zapobiegającej i wspomagającej leczenie chorób oczu, potrzebne są dalsze badania. Należy też mieć na uwadze, że te naturalne krople do oczu wywodzą się z tradycji plemion indiańskich, żyjących w zupełnie odmiennym klimacie i środowisku niż nasze. Dopóki nie zostanie to udowodnione badaniami klinicznymi nie ma pewności co do tego, czy sananga jest preparatem całkowicie bezpiecznym. 

Źródła:

  1. Tabernaemontana L. (Apocynaceae): a review of its taxonomy, phytochemistry, ethnobotany and pharmacology
  2. Floral biology and a pollinator effectiveness test of the diurnal floral visitors of Tabernaemontana undulata Vahl. (Apocynaceae) in the understory of Amazon Rainforest, Brazil.
  3. Plant Anticancer Agents III: Isolation of Indole and Bisindole Alkaloids From Tabernaemontana Holstii Roots.
  4. Anti-inflammatory, Antipyretic and Antinociceptive Activities of Tabernaemontana Pandacaqui Poir.
  5. Antibacterial activity of Apocynaceae extracts and MIC of Tabernaemontana angulata stem organic extract.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *