Sztywny kark – jakie są jego przyczyny i co pomaga na ból karku i szyi?

Ból przy skręcie głowy, uczucie napięcia w obrębie karku i szyi – każdy z nas przynajmniej raz w swoim życiu doświadczył tych dolegliwości. Do przyczyn tzw. sztywnego karku najczęściej należą złe nawyki podczas pracy czy niewłaściwa higiena snu. Czasem jednak źródłem napięcia mogą być urazy oraz zwyrodnienia stawów i kręgosłupa. Przeczytaj, jak można złagodzić nieprzyjemne objawy dotyczące karku i szyi.

Przyczyny sztywnego karku

Przyjęło się, że bolesne stawy to domena ludzi w podeszłym wieku. Jednak na sztywny kark mogą cierpieć również osoby młode. Co składa się na powszechność tych objawów? Szyja, będąca częścią kręgosłupa, ma specyficzną budowę. Odcinek ten składa się z 7 kręgów połączonych więzadłami i mięśniami oraz odpowiada za podtrzymanie głowy, jej mobilność i ochronę rdzenia kręgowego.

Ze względu na wiele czynników, zazwyczaj związanych ze złymi nawykami, kręgosłup szyjny jest podatny na wiele obciążeń. Jednak bóle i sztywność karku to tylko początek problemów – konsekwencje tych dolegliwości mogą być odczuwane również w postaci drętwienia palców u rąk, a do tego nierzadko dochodzą migreny czy zawroty głowy.

Ograniczona motoryka szyi może powodować dyskomfort i utrudniać wykonywanie codziennych obowiązków. Wśród przyczyn dolegliwości związanych ze sztywnym karkiem można wymienić:

  • napięcie mięśni – jedną z najczęstszych przyczyn sztywności szyi jest napięcie mięśni. Nadmierny wysiłek, zła postawa lub spanie w niewygodnej pozycji mogą prowadzić do napięcia mięśni i dyskomfortu szyi;
  • zła ergonomia – długotrwałe siedzenie przy biurku w niewłaściwej postawie, korzystanie z komputera lub patrzenie w dół na smartfon może powodować obciążenie mięśni szyi i prowadzić do sztywności;
  • uraz lub kontuzja – nagłe uderzenie lub uraz, taki jak uraz kręgosłupa szyjnego po wypadku samochodowym lub uraz sportowy, mogą spowodować sztywność karku;
  • pozycja podczas snu – spanie w niewygodnej pozycji lub używanie poduszki, która nie podtrzymuje jej prawidłowo, może spowodować sztywność szyi po przebudzeniu;
  • choroby zwyrodnieniowe – niektóre schorzenia, takie jak spondyloza szyjna, przepuklina krążków międzykręgowych lub choroba zwyrodnieniowa stawów, mogą przyczyniać się do przewlekłej sztywności szyi;
  • stres – dolegliwości nerwicowe mogą powodować napięcie mięśni w ciągu dnia, ale i również w nocy (wystarczy wspomnieć tu o bruksizmie, czyli niekontrolowanemu zaciskaniu zębów), co na dłuższą metę może powodować bóle i sztywność karku.

Sposoby na sztywny kark

Sztywna i bolesna szyja może utrzymywać się przez kilka do kilkunastu dni. Jak złagodzić dolegliwości? Istnieje kilka domowych sposobów, które warto wypróbować we własnym zakresie.

1. Odpoczynek

Daj szyi trochę czasu na regenerację, rezygnując z czynności, które ją obciążają.

2. Terapia ciepłem i zimnem

Zastosowanie gorącego lub zimnego kompresu na dotknięty obszar może pomóc zmniejszyć stan zapalny mięśni i rozluźnić napięcie. Dobrym pomysłem są ciepłe kąpiele oraz wizyty w saunie na podczerwień.

3. Gimnastyka szyi

Delikatne ćwiczenia i rozciąganie szyi mogą pomóc poprawić elastyczność i złagodzić sztywność. Wykonuj małe, ostrożne ruchy, aby nie zaszkodzić sobie bardziej.

4. Masaże.

Napięcie mięśni mogą złagodzić masaże wykonane przez fizjoterapeutę. Rozsądnie wybieraj specjalistów, zwłaszcza w przypadku utrudnionej motoryki szyi i głowy oraz dużej bolesności.

5. Właściwa ergonomia

Zadbaj o prawidłową postawę i ergonomię podczas siedzenia przy biurku lub korzystania z urządzeń elektronicznych. Być może to najwyższy czas na zmianę niewygodnego krzesła do pracy?

6. Poduszka podtrzymująca

Użyj poduszki podtrzymującej odpowiedniej do pozycji podczas snu, aby zapobiec przyszłym przypadkom sztywności szyi.

Dolegliwości, takie jak sztywność karku czy napięcie mięśni, mogą wydawać się błahe, jednak zawsze jest to sygnał pomocy ze strony Twojego organizmu. Być może źródłem jest jakiś niedoleczony problem medyczny lub postępujące problemy nerwowe. Pamiętaj, by w przypadku wystąpienia niepokojących objawów zawsze kierować się do profesjonalistów, najlepiej lekarza pierwszego kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *