Stres emocjonalny – 12 sposobów na to, jak sobie z nim poradzić

Stres emocjonalny to coś zupełnie innego niż stres związany z codziennym funkcjonowaniem. Jest on wynikiem traumatycznych doświadczeń takich jak nagła utrata pracy, utrata bliskiej osoby lub przemoc. W tym artykule dowiesz się, jak poradzić sobie z silnymi emocjami i zrzucić ciężar bolesnych przeżyć. Droga do pełnego “wyzdrowienia” nie jest łatwa i przyjemna, ale warto ją przejść, by żyć bez lęku. 

Stres emocjonalny – objawy fizyczne 

Długotrwały stres bardzo niekorzystnie odbija się na naszym zdrowiu. Ciało wysyła wówczas sygnały w postaci fizjologicznych objawów. Do typowych fizycznych skutków stresu emocjonalnego zalicza się: 

  • bóle głowy,
  • napięcie i bóle mięśni, 
  • bóle w klatce piersiowej,
  • zmęczenie i wyczerpanie,
  • brak apetytu,
  • problemy żołądkowe i nudności,
  • zaburzenia snu,
  • problemy z jelitami.

Przewlekły stres może prowadzić do osłabienia układu odpornościowego, przedwczesnego starzenia się, zwiększenia ryzyka rozwoju chorób tj. nadciśnienie, otyłość, cukrzyca, depresja, choroby autoimmunologiczne, choroby serca oraz choroby wieku starczego. 

Szczególną uwagę należy zwrócić na problemy ze snem. O ile bowiem pozostałe symptomy można łatwo przeoczyć lub znaleźć ich inną przyczynę, o tyle zaburzenia snu ewidentnie wskazują na stres emocjonalny. Chodzi tu zarówno o problemy z zasypianiem, bezsenność, ale również nadmierną senność. Nieodreagowane traumy nie zawsze przejawiają się w codziennym życiu, ale są zapisane w naszej podświadomości i dają o sobie znać w postaci snów lub koszmarów sennych. 

Inne objawy stresu emocjonalnego 

  • spadek wydajności w pracy, 
  • częste odczuwanie niepokoju lub smutku,
  • zażywanie alkoholu lub narkotyków, 
  • trudności w załatwianiu codziennych spraw,
  • nieuzasadnione obawy,
  • obsesja na punkcie czegoś (np. swojej wagi),
  • objawy fizyczne niezwiązane z chorobą,
  • izolowanie się od innych ludzi,
  • rezygnacja z działań, które wcześniej sprawiały przyjemność,
  • myśli o chęci zaszkodzenia sobie lub innym. 

Jak radzić sobie ze stresem emocjonalnym? 

  1. Zidentyfikuj źródło stresu emocjonalnego

Pierwszym krokiem do poradzenia sobie ze stresem emocjonalnym jest zidentyfikowanie jego źródła. Obowiązki zawodowe oraz relacje międzyludzkie są jednymi z najczęstszych przyczyn silnych stanów emocjonalnych. Spróbuj zapisać rzeczy, które mogą być przyczyną przewlekłego stresu i oceń je np. w skali 0 do 5. 

Jeśli masz kilka wysoko ocenionych źródeł stresu, rozważ skorzystanie z profesjonalnej pomocy. 

  1. Zaakceptuj to, czego nie możesz zmienić

To może być bardzo trudne, ale zaakceptowanie rzeczy takimi jakie są ma kluczowe znaczenie. Uwalnia to od presji nadmiernej kontroli nad wszystkim. Wobec tego, czego nie możemy zmienić należy więc przyjmować postawę zgody i akceptacji. 

  1. Zauważaj i nazywaj swoje emocje

Wykazano, że uważność pomaga obniżyć poziom stresu i lęku oraz wzmacnia obszar w mózgu ograniczony przez stres i depresję.

Zaobserwuj, w jaki sposób stres wpływa na twoje ciało. Może wystąpić np. szybsze bicie serca, pocenie się dłoni, rewolucje w  żołądku, nudności itp. Poświęć temu przez chwilę uwagę. 

Jakie emocje temu towarzyszą? Smutek, napięcie, niepokój? Nazwij je i pozwól sobie odczuwać, nie walcz i nie próbuj ich stłumić. Im bardziej będziesz walczyć z emocjami, tym bardziej będą ci doskwierały. Musisz je przyjąć i oswoić. Bądź dla siebie cierpliwy i wyrozumiały. Ważne, abyś wiedział, kiedy odczuwasz ból, zamiast go ignorować.

  1. Zorganizuj grupę wsparcia 

Zaufany członek rodziny, przyjaciel lub terapeuta mogą pomóc ci poczuć się lepiej, gdy będziesz wyrażać swoje emocje związane ze stresem. Często osoby te dostarczają nam cennych informacji zwrotnych. Jednak wystarczy sama obecność drugiego człowieka, który jest w stanie naprawdę nas wysłuchać. 

Chcąc pokonać stres emocjonalny, nie można tłumić emocji
pixabay.com

  1. Ćwicz regularnie

Utrzymywanie rutyny ćwiczeń wzmacnia wiarę w siebie i daje poczucie “wewnętrznej siły”, pozwala też odzyskać panowania nad swoim życiem. Regularny trening ułatwia pozbycie się stresującej energii i stymuluje organizm do wytwarzania endorfin, zapewniając lepsze samopoczucie. Zwiększona aktywność fizyczna może również pomóc w zaburzeniach snu związanych ze stresem.

  1. Zajmuj się codziennymi obowiązkami

Odkładanie na później ważnych zadań sprawia, że odczuwamy dodatkowy stres i napięcie. Skupienie się na wielu mniejszych problemach pozwala przenieść koncentrację na bólu emocjonalnym i daje poczucie odzyskania kontroli nad sobą.  Dzięki temu większe problemy wydają się łatwiejsze do opanowania.

Nawet, jeśli w danej chwili nie mamy narzuconych obowiązków, warto wyznaczyć je sobie samemu – np. zająć się sprzątaniem lub czytaniem książki. 

  1. Odżywiaj się zdrowo

Dobrze zbilansowana dieta jest podstawą zdrowia fizycznego i psychicznego. Pełnowartościowe odżywianie dostarcza sporej dawki energii, co ma szczególnie znaczenie, gdy zmagamy się ze zmęczeniem i nadmierną sennością. 

  1. Zajmij się rzeczami, które lubisz

Postaraj się znaleźć więcej czasu na rzeczy, które cię uszczęśliwią. Wróć do dawnych pasji, przypomnij sobie, jakie rodzaje zajęć sprawiały ci radość w przeszłości. Może jest jakaś książka, film lub serial, które zawsze poprawiają ci humor? 

  1. Zmień swoje środowisko

Jeśli źródłem twojego stresu są konkretne osoby lub miejsca – staraj się unikać przebywania w ich otoczeniu. Jeżeli ograniczenie kontaktu jest niemożliwe, możesz np. częściej wychodzić na spacer, najlepiej w nowe miejsca. Zmiana środowiska pozwoli ci spojrzeć na problemy z innej strony. 

  1. Zacznij pisać pamiętnik

Dziennik, w którym będziesz zapisywać swoje odczucia to świetny sposób na wyrzucenie z siebie emocji i pomocne ćwiczenie samoobserwacji. Zwróć jednak uwagę na to, by nie nadużywać pamiętnika do użalania się nad sobą. Nie skupiaj się na innych, nie analizuj sytuacji. Opisuj tylko to, co ty czujesz. Bądź dla siebie wyrozumiały i unikaj osądzania. 

  1. Pracuj nad rozwiązywaniem konfliktów interpersonalnych

Konflikty z bliskimi osobami to jedne z głównych źródeł stresu emocjonalnego. Praca nad rozwiązaniem sporu to ogromny krok w kierunku złagodzenia stresu. 

Staraj się wyrażać swoje uczucia asertywnie. Pamiętaj też, że negocjacje i kompromis są najlepszym sposobem na rozładowanie napięcia w relacjach interpersonalnych.  

  1. Medytuj!!!

To jedna z najlepszych i najskuteczniejszych technik do przepracowania traumy. Potrzeba jednak odwagi, by zmierzyć się z nieprzyjemnymi odczuciami oraz wytrwałości – twój umysł będzie wymyślał mnóstwo wymówek, byle tylko uciec od negatywnych emocji. 

Wszystko co musisz zrobić to usiąść wygodnie, włączyć relaksującą muzykę i pozwolić sobie na odczuwanie. Postaw się w roli obserwatora i pozwól myślom płynąć. Po prostu im się przyglądaj. Nie uciekaj od tych negatywnych, a najlepiej to właśnie od nich zacznij i …staw im czoła. 

Jeśli pojawią się smutek, łzy, niepokój czy inne trudne emocje – to bardzo dobry znak! Oznacza, że właśnie mierzysz się ze swoimi wewnętrznymi “demonami”. Medytuj przynajmniej raz dziennie, tak długo jak tylko możesz. 

Poniżej link do wspaniałych ćwiczeń relaksacyjnych z elementami zdrowotnych technik Qigong

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *