Miodunka na płuca – co to jest i jakie ma właściwości lecznicze?

Miodunka znana jest ze swojego dobroczynnego wpływu na płuca. Na co jeszcze działa i jak ją stosować? O tym w artykule.

Miodunka to roślina ozdobna, którą znajdziemy w wielu ogródkach. Przez lata obrosła w niepamięć i dopiero teraz przypomniał się o nią świat medycyny naturalnej. Wykorzystuje się ją przede wszystkim w leczeniu chorób układu oddechowego. Charakterystyczne listki przypominające płuca miały wspierać leczenie właśnie tych narządów. To nie wszystkie możliwości tej rośliny! Sprawdź, co warto wiedzieć o miodunce, jak miodunka działa na płuca i na ile skuteczne jest stosowanie w zaburzeniach zdrowotnych.

Jak wygląda miodunka?

Miodunka to roślina występująca w Europie środkowo-wschodniej oraz terenach Azji. W Polsce rośnie terenach podmokłych o dużym zacienieniu. Wyróżnia się niewielkimi rozmiarami (wyrasta do ok. 30 cm), owalnymi liśćmi z charakterystycznymi plamkami oraz łodygą pokrytą delikatnymi włoskami. W zależności od rodzaju kwiaty tego ziela przybierają kolory od białego przez odcienie niebieskiego po ciemne fiolety.

Miodunka jest bardzo wrażliwa na zanieczyszczenia otoczenia, w którym rośnie, dlatego można ją spotkać przede wszystkim na obszarach nieskażonych. Jej obecność świadczy o zdrowym ekosystemie.

Ze względu na wygląd liści miodunka bywa nazywana płucnikiem. Od tego narządu pochodzi również jej nazwa łacińska – pulmonaria (łac. pulmo – płuco). Polskie określenie z kolei nawiązuje do jej miododajnych właściwości.

Najbardziej znane odmiany ziela to:

  • miodunka plamista;
  • miodunka ćma;
  • miodunka wąskolistna;
  • miodunka pstra;
  • miodunka miękkowłosa.

Roślinę tę można uprawiać w ogrodzie. Ze względu na atrakcyjny wygląd i niewielkie rozmiary, często zdobi mieszane rabaty i zacienione zakątki

Co zawiera miodunka?

Miodunkę wyróżnia bogaty skład chemiczny. Tak duży potencjał zdrowotny pozwala sklasyfikować ja jako ziele lecznicze.

Płucnik zawiera m.in.:

  • alantoinę;
  • krzemionkę;
  • sapoininy;
  • flawanoidy;
  • garbniki;
  • kwasy organicznie;
  • sole mineralne;
  • antocyjany;
  • witaminy (A, B, C, E).

Zastosowanie miodunki – na płuca i na inne dolegliwości

Paracelsus pisał: „Napar z płucnika astmę leczy”. Chociaż nie istnieją badania wskazujące na bezpośredni wpływ miodunki na tę chorobę, badania naukowe wykazały jej właściwości przeciwkaszlowe i wykrztuśne[1]. Dzięki dużej zawartości śluzu, ziele może być stosowane przy szeroko rozumianych nieżytach układu oddechowego, takich jak zapalenie oskrzeli czy przewlekły kaszel.

Dodatkowo napary z miodunki wykazują działanie

  • nawilżające;
  • przeciwzapalne;
  • antyoksydacyjne;
  • ściągające;
  • napotne;
  • regenerujące.

Moczopędne właściwości płucnika mogą ponadto łagodzić dolegliwości układu moczowego oraz te związane z chorobami nerek[2]. A jak miodunka działa na płuca? Regularne spożywanie ziela chroni błony śluzowe układu oddechowego oraz pokarmowego, zapobiegając ich podrażnieniom.

Miodunkę można stosować również jako:

  • lek homeopatyczny;
  • element opatrunków (jest częstym składnikiem hydrożeli na rany);
  • środek łagodzący ból gardła;
  • uzupełnienie leczenia egzemy, trądziku różowatego, łuszczycy.

Jak wykazały badania laboratoryjne [3] ekstrakt z miodunki pełni rolę antyoksydantu, zmniejszając aktywność wolnych rodników. Jednocześnie na testach in vitro zauważono, że wyciąg hamował zmniejszanie się zdolności antyoksydacyjnej w komórkach krwi.

Ciekawe wnioski przedstawiają również badania z zakresu neurologii. Tu płucnik miał oddziaływać na neuroprzekaźniki w mózgu oraz tyrozynazę, a przez nie stymulować obronę organizmu przed neurodegeneracją[4]. Chociaż wciąż wymagane są dalsze testy, to już dziś widać potencjał ziela w profilaktyce takich chorób, jak Parkinson, Alzheimer czy demencja.

Zbieranie i suszenie miodunki

Pulmonaria kwitnie od marca do maja. To najlepszy czas na zrywanie tego ziela. Zbieraj zdrowe kwiaty i liście. Łodygi również są wykorzystywane w ziołolecznictwie, jednak warto pozostawić je do rozrostu. Suszenie powinno odbywać się w temperaturze ok. 35 stopnia Celsjusza, w zacienionym miejscu lub suszarni.

Otrzymany susz przechowuj w szczelnie zamkniętym pojemniku. Możesz przyrządzać z niego odwary lub stosować jako przyprawę kuchenną.

Jak stosować miodunkę?

Zewnętrznie miodunka może być stosowana w formie okładów w celu tamowania krwawienia.

Wewnętrznie liście spożywa się w na surowo, w odwarze lub nalewkach.

Odwar

Odwar z miodunki jest najpopularniejszą formą stosowania tego zioła. W ten sposób można pozyskać najcenniejsze związki miodunki i wykorzystać jej lecznicze działanie na płuca.

Jak przyrządzić odwar z miodunki?

Zalej łyżkę ziela szklanką letniej wody. Doprowadź do wrzenia i gotuj przez ok. 10-15 minut. Odcedź i pij po zaraz po przestudzeniu. Tak przygotowany odwar można pić 1-3 razy na dobę po pół filiżanki.

Chociaż nie wykazano poważnych skutków ubocznych spożywania miodunki, jej nadmiar w formie odwaru może wywoływać zaparcia.

Na surowo

Liście płucnika mają lekko gorzkawy smak, ale mogą być spożywane również na surowo. Ze względu na nieco śluzowatą i włóknistą strukturę, najlepiej sprawdzają się jako dodatek do sałatek, koktajli, zup, kanapek.

Nalewka

Miodunkę można przyjmować również w postaci nalewki na bazie alkoholu. Podstawę stanowi tu zwykle wino lub spirytus. Taki napój łatwo przyrządzić w domu, chociaż na rynku dostępne są również gotowe nalewki i syropy. Produkty ze sklepów zielarskich często mają w składzie również inne zioła lecznicze działające wspomagająco przy kaszlu lub chorobach płuc.

Suplementy diety zawierające miodunkę

W sklepach ze zdrową żywnością oraz zielarniach znajdziesz suplementy z dodatkiem ekstraktu z płucnika. Zazwyczaj są tą mieszanki herbaciane oraz płyny zawierające również tymianek, miętę czy podbiał. Ponieważ miodunka może być łączona z innymi ziołami wykrztuśnymi, zazwyczaj występuje jako składnik syropów na kaszel.

Miodunka na zdrowe działanie płuc, i nie tylko!

Pełne spektrum właściwości miodunki nie zostało jeszcze przedstawione. Istnieje ogromny potencjał dla wykorzystania tego ziela w medycynie, dlatego obecnie trwają liczne badania nad jego zastosowaniem. Jednak już dotychczasowe wyniki badań oraz bogaty skład chemiczny wskazują na duże możliwości w łagodzeniu dolegliwości związanych z układem oddechowym. Czas pokaże, czy ta niepozorna roślina pozwoli nam odkryć coś więcej.

Źródła:

  1. https://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0213-61632007000200001
  2. https://journaljpri.com/index.php/JPRI/article/view/30807
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6225171/
  4. https://besjournals.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/1365-2745.12150
  5. https://pfaf.org/user/plant.aspx?latinname=Pulmonaria+officinalis
  6. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28453265/
  7. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1319562X16000632?via%3Dihub
  8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6225171/
  9. https://journaljpri.com/index.php/JPRI/article/view/30807
  10. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28453265/
  11. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1319562X16000632?via%3Dihub

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *