Jak poprawić pewność siebie i poczucie własnej wartości?

Borykasz się z brakiem pewności siebie? Możesz to zmienić. Podpowiadam Ci, jak to zrobić.

Nie każdy musi być pewny siebie. Są ludzie wrażliwi i zamknięci w sobie, którzy nie lubią wychodzić przed szereg i jest im z tym dobrze. Jednak wielu osobom zbytnia nieśmiałość i wycofanie bardzo przeszkadza w życiu i mają dość tego, że niska samoocena nie pozwala im na realizację marzeń. Borykasz się z brakiem pewności siebie? Chcesz poprawić swoją samoocenę i pewność siebie? Możesz to zmienić. Poniżej podpowiadam Ci, jak to zrobić. 

Dlaczego warto poprawić pewność siebie? 

Pewność siebie to cecha, która pozwala pełniej wykorzystać swój potencjał. Otwiera też wiele przysłowiowych drzwi, czyli nowych możliwości. Ludzie pewni siebie są bardziej skłonni do podejmowania ryzyka, dlatego częściej osiągają swoje cele osobiste i zawodowe. Zwykle pozytywnie myślą o przyszłości i o sobie. Inaczej jest z osobami niepewnymi siebie. Jak im się dokładnie przyjrzysz to zauważysz, że prawie zawsze deprecjonują swoje umiejętności, przeważnie mają negatywne zdanie na swój temat, a przyszłość widzą niemal wyłącznie w czarnych barwach. 

Dobra wiadomością jest taka, że pewność siebie to coś, co możesz poprawić, a raczej – wyćwiczyć! Musisz jednak być wytrwały i postępować według określonego algorytmu, który zaraz opiszę ci krok po kroku. 

Jak zwiększyć pewność siebie? Wypracuj dobre nastawienie

Zidentyfikuj swoje talenty

Każdy jest w czymś dobry, więc Ty też odkryj rzeczy, w których się wyróżniasz, a następnie skup się na nich. Daj sobie przyzwolenie, by być z nich dumnym. Nie myśl o pieniądzach i potencjalnych zyskach. Nie zasłaniaj się brakiem czasu, bo to tylko wymówki. Codziennie możesz przecież znaleźć przynajmniej 10 minut na szlifowanie tego co lubisz i umiesz robić. 

Dlaczego to działa? Podążanie za swoją pasją ma efekt terapeutyczny. Z czasem poczujesz się bardziej wyjątkowy i spełniony, co pomoże Ci budować poczucie własnej wartości. Poza tym, poprzez systematyczność zyskasz większe zaufanie do samego siebie. 

Zmieniaj negatywne w pozytywne 

To stwierdzenie stało się już tak wyświechtane, że większość z nas nie traktuje go serio. Mimo to naprawdę warto wyrobić sobie nawyk wyłapywania niesprzyjających myśli i zmieniać je na bardziej optymistyczne. Jednocześnie, należy zachować czujność wobec różnych nieprzyjemnych emocji, takich jak strach, złość czy smutek. Nie oszukuj się, że jesteś szczęśliwy, gdy naprawdę wcale tak nie czujesz w danym momencie. Staraj się jednak, żeby te gorsze chwile nie trwały w nieskończoność przez użalanie się nad sobą i “nakręcanie”. Zaakceptuj, odczuwaj, a potem postaraj się zobaczyć jakieś plusy.  

Bądź z siebie dumny

Zauważyłeś, że w naszej kulturze czasami dzielenie się sukcesami odbieramy jako “chwalenie się” lub “wywyższanie”? Tego typu programowanie zaczyna się już w szkole podstawowej. Zdolne dzieci, aby nie zostać wykluczone z grupy, podświadomie zaniżają swoja wartość i wątpią w swoje umiejętności, by dostosować się do innych. Dobra wiadomość jest taka, że aby docenić siebie, nie musisz tego nikomu mówić. Po prostu bądź z siebie dumny, gdy uda się osiągnąć coś na czym ci zależało i staraj się przypominać sobie o tym często, szczególnie w chwilach zwątpienia.

Jak być pewnym siebie i zwiększyć samoocenę? Panuj nad emocjami

Naucz się przyjmować komplementy

– ”Ładnie wyglądasz w tej sukience!”

– ”A mi się wydaje, że trochę grubo, zresztą to stara sukienka z lumpeksu”.

Brzmi znajomo?

Właśnie w taki lub podobny sposób komplementy przyjmuje większość kobiet. A co by było, gdyby tak dla odmiany po prostu się uśmiechnąć i powiedzieć “dziękuję” albo szczerze pochwalić to co nam się podoba u rozmówcy? 

Przestań porównywać się do innych

Jeśli chcesz zbudować pewność siebie, musisz wiedzieć, że zawsze znajdzie się ktoś ładniejszy, mądrzejszy i bogatszy od Ciebie, tak jak zawsze będzie ktoś mniej atrakcyjny, mniej inteligentny i mniej zamożny niż Ty jesteś.

Ale jakie to ma znaczenie? Ważne są TWOJE cele i marzenia.

Gdy tylko “złapiesz się” na porównywaniu z innymi (a tak się zdarzy na pewno!), postaraj się szybko zająć czymś innym, aby zmienić swoje myśli. 

Pozwalaj sobie na potknięcia

Nawet najbardziej pewni siebie ludzie na świecie mają chwile zwątpienia. To naturalna ludzka cecha. Podobnie jest z błędami, (które zresztą są szczególnie cenne, bo przecież to najskuteczniejsza nauka). Nie popełnia błędów ten, który nic nie robi

Wyzwanie polega na tym, żeby nie przywiązywać się do porażek, lecz je zaakceptować, wyciągać lekcje i działać dalej, tym razem z większym doświadczeniem. 

Ćwicz wdzięczność

Nawet w najgorszym życiowym położeniu możesz znaleźć coś, za co będziesz wdzięczny. 

Często u podstaw niepewności leży poczucie, że czegoś brakuje, niezależnie od tego, czy jest to sfera emocjonalna czy materialna. Uznając i doceniając to co masz, możesz zwalczyć poczucie niekompletności i niezadowolenia.

Odnalezienie wewnętrznego spokoju, który towarzyszy prawdziwej wdzięczności, zdziała cuda dla twojej samooceny i poczucia własnej wartości. Poświęć trochę czasu, aby pomyśleć o wszystkich rzeczach, które masz, od wspaniałych przyjaciół po zdrowie i praktykować to jak najczęściej, np. przed pójściem spać.

 

Oswajaj strach

Czy ludzie, którzy są pewni siebie, nigdy się nie boją? Nic bardziej mylnego! Często jest wręcz przeciwnie. Strach towarzyszy nam najczęściej właśnie wtedy, gdy przekraczamy swoją strefę komfortu. Różnica polega na tym, że jedni potrafią sobie poradzić z tymi emocjami, a inni nie. 

Zaakceptuj strach, gdyż jest on nieodłącznym elementem naszego życia. Nierzadko pokazuje, że idziesz w dobrym kierunku, że pokonujesz swoje słabości. Konfrontowanie się z tym co nas przeraża, zamiast chować głowę w piasek, sprawi, że zyskasz pewność siebie i poczujesz przypływ energii. 

Zobacz też: Anthony de Mello: cytaty z książki „Przebudzenie”

Jak poprawić poczucie własnej wartości? Dbaj o siebie!

Zadbaj o swój wygląd

Nie chodzi o to, aby wpasować się w kreowany przez media kanon urody przy przypodobać innym ludziom. Dbaj o siebie, bo lubisz ładnie i schludnie wyglądać. Już sam czas, który poświęcasz na higienę, pielęgnację czy wizyty w salonach urody to sygnał dla Twojej podświadomości, że dbasz i troszczysz się o siebie, bo na to zasługujesz. 

Ćwicz regularnie

Częścią dbania o siebie jest uprawianie sportu. Jakiego? Nie ma to znaczenia. Wybierz to co lubisz i zacznij tam, gdzie jesteś teraz. Ćwiczenia nie muszą być skomplikowane. Ale jeszcze lepiej zadziałają, gdy przy okazji wyjdziesz ze swojej strefy komfortu, czyli np. pójdziesz pobiegać do parku lub na basen czy siłownię. Wiele badań wykazało, że ćwiczenia fizyczne wpływają na poprawę samooceny.

Wysypiaj się

7-9 godzin zdrowego snu pozwoli Ci wyglądać i czuć się lepiej, a także mieć bardziej pozytywne nastawienie i więcej energii. Wystarczająca ilość snu pomaga również w łagodzeniu emocji i skuteczniejszym radzeniu sobie ze stresem.

Wyznaczaj cele

Wymyślaj sobie małe i osiągalne cele. Często ludzie wyznaczają sobie nierealistyczne lub nieosiągalne cele i po krótkim czasie stają się przytłoczeni wyzwaniem, albo nigdy nie zaczynają.

Ty zrób inaczej. Wyznaczaj cele metodą małych kroków i bądź systematyczny.

Wyobraź sobie, że chcesz przebiec maraton. Czy już pierwszego dnia treningu postarasz się przebiec 40 km? Oczywiście nie. Dlatego zacznij tam, gdzie jesteś. Jeśli Twoja kondycja jest fatalna, zaplanuje, że przebiegniesz tylko 1 km i stopniowo zwiększaj dystans. Podobnie postępuj z wszystkimi innymi zadaniami, które na pierwszy rzut oka cię przytłaczają. 

Zwróć uwagę na mowę ciała

Zwróć uwagę na swoją postawę i mowę ciała. Czy często się garbisz, unikasz kontaktu wzrokowego, trzymasz głowę nisko? Możesz to zmienić w jednej chwili i od razu poczuć się pewniej. Emocje i myśli wpływają na naszą postawę ciała, ale tak samo działa w drugą stronę. 

Ściągnij łopatki, wyciągnij głowę w kierunku pionowym i staraj się kontrolować nerwowe ruchy. Nie krzyżuj rąk na klatce piersiowej – trzymaj je po bokach lub używaj ich do gestykulacji. To sprawi, że będziesz wyglądać bardziej przystępnie i poczujesz się bardziej otwarty. Nawiązuj naturalny kontakt wzrokowy, kiedy rozmawiasz z innymi. Patrząc ludziom w oczy, wysyłasz wiadomość, że czujesz się swobodnie, rozmawiając z nimi na równym poziomie i że jesteś otwarty na nowe pomysły.

Podejmuje nowe wyzwania

Niezależnie od tego, czy podróżujesz do nowego kraju, chcesz otworzyć biznes czy nauczyć się nowej rzeczy, nawyk podejmowania nowych wyzwań pomóc Ci poczuć, że masz kontrolę nad swoim życiem. Spędzaj też więcej czasu z ludźmi, którzy są żądni przygód i spontaniczni.

Staraj się pomagać innym

Znajdź sposób, aby pomaganie innym stało się częścią Twojej cotygodniowej rutyny, niezależnie od tego na jaką skalę będziesz to robić. Pomaganie nie tylko przyniesie korzyści innym, ale również zbuduje Twoją pewność siebie, gdy zauważysz, jak wiele masz do zaoferowania.

Naucz się żyć w teraźniejszości

Jeśli brakuje Ci pewności siebie, możesz mieć tendencję do nadmiernego skupiania się na działaniach z przeszłości lub zamartwianiu się o przyszłość. Życie chwilą obecną pomoże Ci zachować spokój i zaakceptować to co jest. Ćwicz jogę, qigong lub uważną medytację, aby mocniej osadzić się w “tu i teraz”.

Zerknij też tutaj: TOP 25 cytatów Winstona Churchilla, które dadzą ci do myślenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *