Anthony de Mello: cytaty z książki „Przebudzenie”

Oto 11 najlepszych cytatów ze słynnej książki Anthony’ego de Mello – „Przebudzenie”. Wyjaśniają one istotę oświecenia w najprostszy możliwy sposób.

11 cytatów z książki „Przebudzenie” – Anthony de Mello

Anthony de Mello był hinduskim księdzem i psychoterapeutą, a w późniejszch latach również nauczycielem duchowym, pisarzem i mówcą publicznym. De Mello zyskał rozgłos szczególnie dzięki swoim humorystycznym rekolekcjom i konferencjom (do dziś można je obejrzeć w sieci). Swoje nauki opierał głównie na ciekawych i zabawnych opowiadaniach, które czerpały z różnych mistycznych tradycji Wschodu i Zachodu. Jest także autorem wielu książek traktujących o świadomości i uważności. Poniżej zamieszczam moje ulubione cytaty Anthony’ego de Mello z książki Przebudzenie.

1. A więc wyobraź sobie, że umarłeś i leżysz martwy. A teraz spójrz na swoje problemy z tej perspektywy. Czyż wszystko nie ulega zmianie? Cóż za wspaniała medytacja. Jeśli masz na to czas, powtarzaj ją codziennie. Może brzmi to niewiarygodnie, ale przywróci ci to życie.

2. Nie staraj się uszczęśliwiać ludzi na siłę, bo narobisz sobie kłopotów.
Nie próbuj uczyć świni śpiewu. Stracisz czas, a i świnię zdenerwujesz.

3. Negatywne uczucia istnieją w tobie, nie w otaczającej cię rzeczywistości. Nie trudź się by ją zmieniać. Nie próbuj zmieniać innych. Marnujesz czas i energię.

4. Spotykam wszędzie osoby, które nagle poznały tę prawdę: korzenie zła są w tobie. Kiedy to wreszcie zrozumiesz – przestaniesz tyle od siebie żądać, tak wiele po sobie się spodziewać, zmuszać się, by rozumieć. Dbaj o siebie, dostarczaj sobie pełnowartościowego dobrego pokarmu. Nie myślę tu tylko o jedzeniu: myślę o zachodach słońca, o przyrodzie, o dobrym filmie i dobrej książce, o pracy dającej radość, o dobrym towarzystwie i… miejmy nadzieję, że uda ci się przełamać swoje uzależnienie od uczuć innych.

Polecam: Złote myśli – cytaty na dzień dobry

5. Nie potrafimy być szczęśliwi tak sobie, po prostu dla samego faktu; żądamy spełnienia jakichś tam warunków. Mówiąc dosadnie – nie potrafimy wyobrazić sobie, że można być szczęśliwym bez spełnienia tych warunków. Nauczono nas wiązać szczęście z ich występowaniem.

6. Osoba pogrążona we śnie sądzi, że poczuje się lepiej, jeśli zmieni się ktoś inny.

7. Ludzie wyznają błędny pogląd, według którego życie oznacza utrzymywanie ciała przy życiu. A więc pokochaj myśl o śmierci, pokochaj ją. Powracaj do niej ciągle. Myśl o tym, jak cudowne jest to martwe ciało, szkielet, kości obracające się w garstkę prochu. I wówczas poczujesz ulgę.

8. Wielu z was zapewne nie wie, o czym mówię w tej chwili, nazbyt przerażeni jesteście tą myślą. Ale to wielka ulga spojrzeć z tej perspektywy na życie wstecz.”

9. Szczęście jest motylem: próbuj je złapać, a odleci. Usiądź w spokoju, a ono spocznie na twoim ramieniu.

10. Jeśli nie jesteś szczęśliwy, to oznacza tylko tyle, że koncentrujesz się na tym, czego nie masz. W przeciwnym razie musiałbyś doświadczać błogostanu.

11. Widzimy ludzi i rzeczy nie takimi, jakimi są, ale takimi, jakimi my jesteśmy.

To może Cię też zainteresować: Sentencje łacińskie o życiu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *