Co zrobić, żeby się nie stresować? 12 sprawdzonych sposobów

Często się denerwujesz, odczuwasz niepokój związany z pracą i różnymi problemami? Sprawdź, co zrobić, żeby się tak nie stresować.

Stres i niepokój odczuwany każdego dnia towarzyszy większości z nas. Praca, problemy rodzinne i zdrowotne, zobowiązania finansowe… to tylko niektóre przyczyny podwyższonego poziomu kortyzolu. Duży wpływ na poziom stresu mają także aspekty społeczne, osobowość czy umiejętność radzenia sobie z trudnymi sytuacjami. A jak można zmniejszyć uczucie napięcia? Sprawdź, co zrobić, żeby się nie stresować.

Co zrobić, żeby się nie stresować?

Przewlekły stres zwiększa ryzyko chorób serca, zaburzeń lękowych i depresji. Dlatego minimalizowanie chronicznego stresu w codziennym życiu jest tak ważne dla ogólnego stanu zdrowia.

Na szczęście, istnieją proste metody i triki, które mogą pomóc w obniżeniu poziomu napięcia. Zastanawiasz się, co zrobić, żeby się nie stresować? Poznaj 12 niezawodnych sposobów.

1. Dbaj o aktywność fizyczną

Jeśli często czujesz niepokój, zastanów się, czy poświęcasz wystarczająco dużo czasu na uprawianie sportu lub jakąkolwiek aktywność fizyczną.

Regularny trening nie tylko zmniejsza odczuwany stres, ale także poprawia nastrój i znacznie zmniejsza ryzyko depresji. Zachęcającym efektem ubocznym jest poprawa sylwetki i lepsza kondycja.

Analogicznie, siedzący tryb życia to prosta droga do nadwagi i rozwoju różnych chorób, ale także… większe nerwy.

Jeśli nie jesteś typem sportowca i nie lubisz ćwiczyć, zacznij od łagodnych czynności, takich jak zwykłe spacery lub jazda na rowerze. Wybór aktywności, która sprawia Ci przyjemność, może zwiększyć Twoje szanse na trzymanie się jej na dłuższą metę.

2. Przestrzegaj zdrowej diety

Dieta wpływa na każdy aspekt Twojego zdrowia, w tym na zdrowie psychiczne. Chociaż świadomość ludzi na temat zdrowego żywienia jest coraz większa, nadal za mało mówi się o jego wpływie na naszą psychikę.

Badania pokazują, że osoby stosujące dietę bogatą w wysoko przetworzoną żywność są bardziej narażone na wyższy poziom odczuwanego stresu. To z kolei prowadzi do dalszego przejadania się i sięgania po słodkie i słone przekąski. I tak koło się zamyka…

Co więcej, brak pełnowartościowych produktów spożywczych o dużej zawartości składników odżywczych w diecie może zwiększać ryzyko niedoborów składników odżywczych, które są niezbędne do regulowania poziomu stresu i nastroju.

3. Ogranicz korzystanie z telefonu i innych ekranów

Wiele badań powiązało już nadmierne używanie smartfonów, tabletów i laptopów ze zwiększonym poziomem stresu i zaburzeniami zdrowia psychicznego. Przyczyną tego ma być m.in. niebieskie światło HEV emitowane przez te urządzenia. Poza tym ciągłe używanie smartfona sprzyja prokrastynacji (patrz punkt 9.)

Ponadto zbyt dużo czasu spędzonego przed ekranem negatywnie wpływa na sen, co także prowadzi do podwyższonego poziomu kortyzolu w organizmie, czyli tzw. hormonu stresu.

4. Rozważ suplementację

Odpowiednia ilość witamin i minerałów pełni niezwykle ważną rolę w reakcji organizmu na napięcie i regulowanie nastroju. Niedobór niektórych składników odżywczych może zatem źle wpływać na zdrowie psychiczne i zdolność radzenia sobie ze stresem.

Na przykład wykazano, że suplementacja magnezem poprawia nastrój u osób, które często się denerwują.

5. Zadbaj o siebie

Poświęcanie większej ilości czasu na własne drobne przyjemności pomaga lepiej radzić sobie z niepokojem. Wśród przykładowych relaksujących czynności można wymienić:

  • długą kąpiel,
  • czytanie książki,
  • zapalenie świec w pomieszczeniu,
  • przygotowanie zdrowego posiłku,
  • rozciąganie przed snem,
  • seks;
  • spacer,
  • masaż.

Osoby, które dbają o organizowanie czasu tylko dla siebie obserwują niższy poziom stresu i poprawę jakości życia.

6. Spróbuj aromaterapii

Używanie zapachów do poprawy nastroju, czyli aromaterapia, może zmniejszać odczuwanie lęku i poprawić jakość snu. Wdychanie zapachów za pośrednictwem olejków eterycznych lub naturalnych świec może być szczególnie uspokajające. Oto kilka relaksujących zapachów:

  • lawenda,
  • róża,
  • kadzidło
  • ylang-ylang
  • pomarańcza lub grejpfrut,
  • pelargonia.

To może Cię zainteresować: 5 najładniejszych zapachów naturalnych olejków eterycznych

7. Zmniejsz spożycie kofeiny

Kofeina występuje nie tylko w kawie, ale także w herbacie, czekoladzie i napojach energetycznych. Ten związek chemiczny stymuluje centralny układ nerwowy, dlatego jego nadmiar może zwiększać uczucie niepokoju i zaburzać sen.

Jeśli zauważysz, że kofeina sprawia, że jesteś bardziej niespokojny, rozważ ograniczenie lub nawet zastąpienie kawy bezkofeinową herbatą ziołową oraz wodą.

8. Spędzaj czas z przyjaciółmi i rodziną

Wsparcie społeczne ze strony wspierających przyjaciół i rodziny może pomóc Ci przetrwać trudne chwile i lepiej radzić sobie ze stresem.

Człowiek jest istota społeczną, dlatego więzi i interakcje z innymi są tak ważne dla ogólnego zdrowia psychicznego. Jeśli czujesz się samotny i nie masz przyjaciół ani rodziny, na których możesz polegać, pomyśl o dołączeniu do klubu, drużyny sportowej lub zapisz się na wolontariat działający w ważnej dla Ciebie sprawie.

9. Unikaj prokrastynacji

Innym sposobem na przejęcie kontroli nad stresem jest odpowiednia określenie swoich priorytetów i zapobieganie prokrastynacji.

Odwlekanie ważnych spraw nie tylko szkodzi Twojej produktywności, ale też powoduje nawarstwienie się zaległości, co szybko prowadzi do nadmiernego stresu.

Jeśli masz tendencje do odkładania wszystkiego na później, wyrób sobie nawyk tworzenia list TO-DO (rzeczy do zrobienia), najlepiej uporządkowanej według priorytetów. Pamiętaj, aby wyznaczać sobie realistyczne terminy i zadania.

10. Medytuj

Regularna medytacja, nawet przez krótkie okresy, poprawia nastrój, zmniejsza objawy stresu i niepokoju.

Możesz dowiedzieć się więcej o medytacji z książek, aplikacji czy stron internetowych. W wielu miastach w Polsce działają nawet specjalne kursy technik uważności.

11. Spędzaj czas w otoczeniu natury

Nawet jeśli mieszkasz w centrum dużego miasta, postaraj się organizować sobie częste krótkie wędrówki do pobliskich parków, z dala od miejskiego zgiełku. Podczas weekendu i gdy masz więcej czasu, wybierz się na wycieczkę do lasu lub w inne miejsce otoczone zielenią.

Badania wykazały, że spędzanie zaledwie 10 minut w naturalnym otoczeniu może pomóc poprawić psychologiczne i fizjologiczne wskaźniki dobrego samopoczucia psychicznego.

12. Ćwicz głębokie oddychanie

Stres psychiczny aktywuje współczulny układ nerwowy, wprowadzając organizm w tryb walki lub ucieczki. Podczas tej reakcji hormony stresu wywołują objawy fizyczne, takie jak szybsze bicie serca, szybszy oddech i zwężenie naczyń krwionośnych.

Ćwiczenia głębokiego oddychania przeponą aktywują przywspółczulny układ nerwowy, który odpowiada za odpoczynek organizmu. Przykładem polecanej techniki są ćwiczenia Wima Hofa, znanego jak „Człowiek Lodu”.

Celem głębokiego oddychania jest skupienie uwagi na oddechu, spowolnienie go i lepsze dotlenienie. Kiedy wykonujesz głęboki wdech przez nos do przepony, spowalniasz tętno i odczuwasz większy spokój.

Przeczytaj też: Stres emocjonalny – 12 sposobów na to, jak sobie z nim poradzić

Co robisz, żeby się nie stresować? Napisz w komentarzu! 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *