Jadalne kwiaty – które gatunki można jeść i co z nich przygotować?

Zbliża się lato, a w ogrodach rozkwitają kolejne kwiaty. Które z nich można bezpiecznie włożyć na talerz? Przeczytaj krótki przewodnik po jadalnych kwiatach.

Kwiaty nie tylko w wazonach, ale i na talerzu? Tak! I to nie jest żadna nowinka z wegetariańskiego świata. Kolorowe pąki w różnych postaciach pojawiały się w potrawach wielu kultur starożytnych, a w kuchni francuskiej, greckiej czy indyjskiej do dziś są chętnie wykorzystywane. Przeczytaj, które kwiaty z przydomowego ogródka można bezpiecznie jeść. Odkryj listę jadalnych kwiatów.

Kwiaty – nie tylko pachnące, ale i smaczne!

Podobnie jak zioła, jadalne kwiaty mogą wzbogacić potrawy o nowe nuty smakowe. Za sprawą delikatnej słodyczy lub cierpkości taki dodatek doskonale sprawdzi się zarówno w słodkich, jak i wytrawnych daniach, np. sałatkach, daniach warzywnych. Oczywiście nie można tu zapomnieć o czysto estetycznych walorach – kolorowe płatki mogą podkręcić kolor sosu lub kremu, a całe pąki będą pięknie dekorować wiosenne i letnie torty.

Zanim sięgniesz po kwiaty w kuchni, pamiętaj, że nie wszystkie gatunki są jadalne. Część pięknie kwitnących roślin z ogrodu jest wręcz silnie trująca. Mowa tu zwłaszcza o takich kwiatach, jak m.in.: tulipan, konwalia, piwonia, hiacynt, datura, lilia.

PAMIĘTAJ! Tych kwiatów nie jedz: tulipan, konwalia, piwonia, hiacynt, datura, lilia

A jak spożywać kwiaty jadalne? Najlepiej na surowo! W ten sposób nie tylko wydobędziesz z nich wszystkie walory smakowe, ale i składniki odżywcze. Z niektórych gatunków (pomarańcza, róża, lawenda) można zrobić syropy lub wodę kwiatową do potraw. Jeszcze inne kwiaty jadalne, np. kwiaty cukinii, nadają się do zapiekania i smażenia.

PAMIĘTAJ! Zbieraj tylko kwiaty pochodzące ze sprawdzonego źródła. Rośliny znalezione przy drodze lub w parkach miejskich (oraz kupione w kwiaciarniach) mogą zawierać zanieczyszczenia oraz pesty- i herbicydy.

Jadalne kwiaty – przegląd

Sprawdź, które kwiaty śmiało można wykorzystać w kuchni.

Źródło: istockphoto.com

CZOSNEK – fioletowe, okrągłe kwiaty doskonale uzupełniają sałatki warzywne i jajeczne.

BRATEK – chociaż nie ma wyraźnego smaku, nadrabia jako jadalna dekoracja zup, sałatek oraz deserów.

RÓŻA – z aromatycznych i lekko słodkawych kwiatów wychodzą doskonałe dżemy, nalewki i wody różane. Przed spożyciem z płatków usuń białe końcówki, które nadają lekko gorzki smak.

NASTURCJA – te kwiatki w wiosennych kolorach zaskakują lekko pieprzną nutą. Sprawdzą się do przełamania mdłego smaku zieleniny lub podkręcenia pikantniejszych przypraw.

SŁONECZNIK – żółte płatki można jeść na surowo, ich smak jest zbliżony do ziaren, lecz znacznie delikatniejszy. Pąki można gotować na parze lub w wodzie.

CHABER – nadaje potrawom błękitnego odcienia. Świeże płatki można dodawać do deserów, np. serników, kremów czekoladowych, lub koktajli i sałatek.

LAWENDA – ma bardzo charakterystyczny aromat oraz smak. Doskonale podkręca smak słodkich potraw (np. pana cotta, ciasteczka maślane, lody), nadając im nieco wytrawnego, ziołowego charakteru.

RUMIANEK – urocze kwiatki sprawdzą się jako smaczna ozdoba do dań z jajkami lub sałatek. Mają lekko miodowy smak.


Przeczytaj także: Herbata rumiankowa – na co działa i jak często ją pić?


MNISZEK LEKARSKI – kolejny kwiat jadalny z polskich ogrodów i łąk. Początkowo jest lekko gorzki, ale i ma w sobie również wiele słodyczy, która komponuje się zwłaszcza ze świeżą zieleniną.

NAGIETEK – nie tylko nadaje się do przyrządzania zdrowych herbatek, ale i może stanowić ciekawy dodatek do potraw. Ze względu na smak oraz wygląd nazywany jest często „szafranem dla biednych”.

CZARNY BEZ – z aromatycznych kwiatów bogatych w wit. C warto zrobić syrop, nalewkę lub napar. Kwiaty z czarnego bzu można również smażyć w cieście.

ROBINIA AKACJOWA – często mylona z akacją. Białe kwiaty o słodkim smaku można wykorzystać w deserach oraz smażonych plackach.

AKSAMITKA – te intensywnie żółto-pomarańczowe kwiaty są jadalne i mają gorzko-słodki smak z cytrynową nutą.

CUKINIA – to chyba najbardziej znane kwiaty jadalne. Popularność zyskały zwłaszcza w kuchni śródziemnomorskiej. Całe pąki można jeść na surowo lub faszerować, np. serem lub mięsem, a następnie smażyć lub zapiekać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *