Domowe sposoby na kaca-giganta. Dlaczego warto je wypróbować?

Każdemu z nas zdarza się zabalować. Alkoholowa zabawa jednak kończy się z chwilą, gdy następnego dnia otwierasz oczy. Poznaj najskuteczniejsze domowe sposoby na kaca-giganta.

Każdemu z nas zdarza się zabalować. Alkoholowa zabawa jednak kończy się z chwilą, gdy następnego dnia otwierasz oczy. Pulsujący ból głowy, nadwrażliwość na światło i hałas, mdłości… Skutki picia napojów wysokoprocentowych mogą być naprawdę nieprzyjemne. Jak sobie z nimi poradzić, by szybko stanąć na nogi? Poznaj najskuteczniejsze domowe sposoby na kaca-giganta.

Jak powstaje kac?

Kac to zespół dolegliwości występujących po wypiciu większych ilości alkoholu. Niestety ich rodzaj oraz nasilenie zależy od wielu czynników. Dla jednej osoby już dwa drinki mogą powodować bóle głowy, inni z kolei, będą bardziej „odporni”. Przyjmuje się, że z wiekiem organizm staje się bardziej podatny na działanie alkoholu. Z pewnością niejeden 30- i 40-latek po zakrapianej imprezie odczuł tzw. kaca giganta, czyli dolegliwości, o jakich krążyły tylko legendy w czasach studenckich.

Czym właściwie jest kac? Z medycznego punktu widzenia jest to skutek metabolizmu alkoholu w organizmie. Podczas trawienia enzymy wątrobowe rozkładają alkohol na aldehyd octowy – to ten toksyczny dla człowieka związek jest głównym winowajcą powstania kaca. Efektem są takie objawy, jak:

  • odwodnienie;
  • ból głowy;
  • niski poziom glukozy;
  • zaburzenia snu;
  • bóle brzucha i problemy trawienne;
  • zaburzenie poziomu elektrolitów;
  • podwyższone ciśnienie.

Na szczęście nasz organizm ma swoje sposoby na neutralizację aldehydu octowego. Wymaga to jednak nieco czasu i zewnętrznego wsparcia. Jak zatem pozbyć się kaca-giganta w naturalny sposób?

6 domowych sposobów na kaca-giganta

1. Napij się… wody!

Tak, zwykła woda to nie tylko sposób na ugaszenie pragnienia. Alkohol działa moczopędnie, a to oznacza szybszą utratę elektrolitów wraz z moczem. Pijąc wodę, uzupełniasz utracone płyny i wspomagasz lepszy przepływ krwi wraz ze z minerałami oraz tlenem.

Warto wybierać wodę mineralną lub domowy napój elektrolityczny: wystarczy, że do wody dodasz nieco miodu i odrobinę soli (uwaga: taki napój nie jest zbyt smaczny, dlatego nie eksperymentuj, gdy odczuwasz silne mdłości, wówczas wystarczy sam miód lub odrobina cukru).

TEGO UNIKAJ!
Jednym ze starych sposobów na kaca-giganta jest „klin” czyli leczenie kaca alkoholem. Osoby polecające tę metodę wychodzą z założenia, że kac powoduje nagły spadek alkoholu, dlatego trzeba go uzupełnić, dla „wyrównania” jego poziomu we krwi.
Po pierwsze, taka sytuacja dotyczy osób uzależnionych, a po drugie: dodatkowa dawka alkoholu to kolejna konieczność jego metabolizmu, większe odwodnienie i… tak w koło Macieju.

2. Zjedz śniadanie

Nieprzyjemne skutki picia alkoholu wiążą się z niedoborami składników odżywczych oraz minerałów wypłukanych wraz z moczem. Aby je w szybki i zdrowy sposób uzupełnić, przygotuj pożywne śniadanie.

Co warto zjeść na kaca giganta (przykłady):

  • tost lub kanapka – węglowodany pomogą Ci podnieść zbyt niski poziom cukru we krwi;
  • jajka, tuńczyk – dostarczą nie tylko protein (energia), ale i zawierają wit. B związaną z pracą mózgu, uczuciem zmęczenia;
  • owoce i warzywa zawierające wit. C o działaniu antyoksydacyjnym – najlepiej w postaci soku i koktajli, np. pomarańczowego.

TEGO UNIKAJ:
Zdaniem niektórych najlepszym sposobem na kaca jest tłuste śniadanie, np. głęboko smażone frytki czy nawet hamburger lub kebab.
Podczas gdy nie ma badań potwierdzających skuteczność takiego rodzaju jedzenia, to pamiętaj, że tłuste produkty to dodatkowe obciążenie dla wątroby, która i tak ma już sporo pracy z metabolizmem alkoholu…
Oprócz tego ciężkie śniadanie może wywołać istne rewolucje jelitowe dla osób mniej wrażliwych w tym obszarze.

3. Sięgnij po naturalne probiotyki

Woda po ogórkach kiszonych lub kapuście nie bez powodu uważana jest za jedną z najstarszych domowych recept na kaca-giganta. Jest to bowiem naturalne źródło bakterii probiotycznych, które działają korzystnie na stan jelit. Uzupełnienie probiotyków może skutecznie złagodzić dolegliwości jelitowe występujące po wypiciu nadmiernych ilości alkoholu.

Do naturalnych probiotyków oprócz ogórków kiszonych zalicza się również:

  • zakwas z buraków;
  • jogurt naturalny;
  • kefir;
  • maślanka.

4. Wspomóż się imbirem

Imbir w postaci wody z kawałkiem korzenia lub zaparzonej herbaty może być pomocny w przypadku mdłości oraz wymiotów. To stary sprawdzony sposób stosowany, chociażby w chorobie lokomocyjnej lub przy pierwszych objawach ciąży.

Dodatkowo imbir znany jest również jako antyoksydant, który chroni komórki (w tym wątrobę) przed toksycznym działaniem alkoholu.

5. Idź spać

Kac-gigant objawia się sennością? Nie walcz z tym, tylko udaj się na spoczynek. Twój organizm doskonale wie, jak poradzić sobie z kacem, a do tego potrzebuje odpoczynku. Dlatego po uzupełnieniu płynów oraz śniadaniu warto dodatkowo zdrzemnąć się i pozwolić Twoim komórkom na regenerację.

6. Napoć się… czyli nieco ćwiczeń nie zaszkodzi

Jogging to ostatnie, o czym chcesz myśleć, gdy dopada Cię kac-gigant? Spokojnie, nie musisz nawet wychodzić z domu. Niektóre badania pokazują, że umiarkowana aktywność fizyczna wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn, a dodatkowo podnosi poziom serotoniny oraz przyspiesza krążenie krwi. Dotleniony mózg to również lepsza praca mózgu, co jest ważne, zwłaszcza gdy czeka Cię praca umysłowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *