Domowe sposoby na worki pod oczami

Opuchnięte oczy to pierwsza oznaka zmęczenia i szybko upływających lat. Jak poprawić wygląd delikatnej skóry? Poznaj domowe sposoby na worki pod oczami.

Oczy są nie tylko zwierciadłem duszy, jak mówi znane powiedzenie. To właśnie w naszym spojrzeniu często widać zmiany chorobowe czy zaburzenia funkcjonowania organizmu. Delikatna skóra wokół oczu zmienia się również pod wpływem zmęczenia lub błędów w pielęgnacji. Sprawdź, jak szybko zlikwidować worki pod oczami.

Skąd się biorą worki pod oczami?

Worki pod oczami mogą przybierać postać szaro-fioletowych przebarwień lub opuchlizny. I choć często określamy je tą samą nazwą, przyczyny ich powstania są różne. Cienie lub sińce pod oczami mogą być efektem prześwitywania naczyń krwionośnych w przypadku cienkiej i delikatnej skóry. Zmiana kolorytu niekiedy jest wynikiem złego odżywiania się, stresu, a nawet obecności niektórych chorób: anemii, zaburzenia tarczycy, problemów z trzustką, nerkami czy wątrobą.

Tymczasem charakterystyczna dla worków pod oczami jest opuchlizna wynikająca z nagromadzenia się limfy. Objawy najczęściej pojawiają się rano i w ciągu dnia mogą stopniowo zanikać. Jednak nierzadko ten nieestetyczny problem nawraca niezależnie od stopnia niewyspania.

Wśród przyczyn powstawania worków pod oczami można wymienić:

 • predyspozycje genetyczne;
 • skłonność do zatrzymywania się wody w organizmie;
 • odwodnienie;
 • niedostatek snu;
 • wiek i postępujące procesy starzenia;
 • stres i niezdrowy tryb życia;
 • nadmiar soli w organizmie;
 • nadużywanie alkoholu;
 • wpływ promieni słonecznych;
 • niedobory w diecie;
 • choroby metaboliczne i niedomagania narządów.

5 sposobów na zlikwidowanie opuchlizny pod oczami

Nawracające worki pod oczami mogą być sygnałem do zmiany nawyków. Gdy martwią Cię „zmęczone spojrzenie”, warto wprowadzić zdrowe zwyczaje, zaczynając od porządnego odpoczynku, diety bogatej w warzywa i owoce czy regularnego nawadniania organizmu. Zadbaj również o profilaktykę, konsultując niepokojące zmiany w wyglądzie ze swoim lekarzem.

A jakie sposoby pomogą Ci szybko zmniejszyć widoczność worki pod oczami?

Herbata

Nie chodzi tu jednak o jej picie, tylko wykonanie z niej okładów. Zawarta w herbacie teina jest silnym antyoksydantem, który wpływa kojąco na opuchliznę oraz przepływ krwi.

Zrób okłady z torebek po herbacie (może być czarna, zielona lub rumiankowa) – zalej wrzątkiem, a po przestudzeniu umieść torebki w lodówce na ok. 15-20 minut. Schłodzony okład umieść na powiekach. W ten sposób możesz odpocząć przed pracą, popijając wcześniej zaparzoną herbatę :).

Masaż

Delikatny masaż skóry wokół oczu pomoże pozbyć się nadmiaru wody oraz usprawni przepływ limfy. Wykorzystaj do tego naturalne olejki do aromaterapii (lawendowy, z drzewa herbacianego, z opuncji figowej), które dodatkowo działają relaksująco.

Podczas masażu wykonuj delikatne ruchy okrężne wokół oczu, uważając, by nie podrażnić spojówek. Przy okazji możesz wykonać liftingujący masaż twarzy.

Łyżeczki

Łagodzenie worków pod oczami za pomocą schłodzonej łyżki to klasyka domowej pielęgnacji. Ten sposób w swojej prostocie jest całkiem skuteczny, ponieważ polega na szybkim schłodzeniu skóry wokół oczu i zmniejszenie opuchlizny.

W tym celu przygotuj kilka metalowych łyżek i umieść je w lodówce na ok. 15 minut. Następnie przyłóż dwie łyżki wypukłą stroną do opuchniętej skóry, a gdy metal ociepli się, zamień na kolejne.

Ziemniak vs. Ogórek

Plasterki zielonego ogórka na oczach? Gdzie my to widzieliśmy… Ale co powiesz na plasterki… ziemniaka? Podczas gdy ogórek działa łagodząco i odświeżająco na skórę, ziemniak ma właściwości przeciwzapalne i ściągające, a zatem w sam raz na worki pod oczami!

Przed okładem z warzyw warto je schłodzić nieco w lodówce.

Irygacja

Przyczyną opuchniętych oczu mogą być alergie lub nagromadzenie śluzu w zatokach. Dla niektórych osób pomocne może być zatem płukanie zatok solą fizjologiczną.

Pamiętaj, by nie wykonywać irygacji w przypadku całkowicie zablokowanych zatok!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *