Czy ćwiczenia twarzy działają? Zobacz efekty i wyniki badań

Joga twarzy bije ostatnio rekordy popularności w social mediach. Czy słusznie? Sprawdziłam, czy ćwiczenia twarzy mają podstawę naukową.

Obecnie wiemy już, że fizyczne objawy starzenia się skóry twarzy obejmują nie tylko zwiotczenie i powierzchowne fotouszkodzenia skóry, ale także utratę objętości tkanki tłuszczowej i mięśniowej.

Od niedawna w social mediach można zauważyć wzrost zainteresowania ćwiczeniami twarzy lub „jogą” twarzy, które mają działać odmładzająco poprzez wywołanie podstawowego wzrostu mięśni. Poniżej opisuję szczegóły badania klinicznego, które oceniało wpływ ćwiczeń na poprawę ogólnego wyglądu twarzy.

Ćwiczenia twarzy – szczegóły badania

Celem badania było określenie związku ćwiczeń mięśni twarzy z wyglądem twarzy i szyi po 20-tygodniach praktyki. Celem drugorzędnym był pomiar satysfakcji wyglądu twarzy przed i po zakończeniu programu. Badaniem objęto 16 kobiet w wieku od 40 do 65 lat, których cery miały widoczne fotouszkodzenia, związane z łagodnym lub umiarkowanym wiotczeniem skóry.

Grupa badawcza otrzymała szczegółowe instrukcje dotyczące 32 ćwiczeń. Po wstępnych sesjach szkoleniowych z wykwalifikowanym instruktorem uczestniczki codziennie przez 8 tygodni wykonywały w domu 30-minutowe ćwiczenia. Następnie w tygodniach od 9 do 20 kobiety kontynuowały ćwiczenia co drugi dzień (3-4 razy w tygodniu).

Przeczytaj też: Borowina na twarz: redukuje zmarszczki i wygładza skórę

Efekty i wyniki badania po 20 tygodniach ćwiczeń twarzy

Podczas analizy wyników stwierdzono, że ćwiczenia twarzy poskutkowały głównie poprawą wyglądu (okrągłości) górnej i dolnej części policzka. Warto dodać, że pełniejszy wygląd tej części twarzy wpływa na poprawę proporcji i daje efekt młodzieńczego wyglądu. Ponadto zmniejszył się także szacowany na podstawie wyglądu “wizualny wiek” uczestniczek, średnio z 50,8 lat na 48,1. 

Wniosek? Można zatem stwierdzić, że 30-minutowy program ćwiczeń twarzy wykonywany codziennie lub co drugi dzień, trwający ponad 20 tygodni, może poprawić wygląd twarzy kobiet w średnim wieku.

Podczas ślepej próby (w której badane osoby nie były informowane o warunkach badania) wykazano wzrost wypełnienia górnych i dolnych części policzków. Szacunki oceniające średni wiek uczestniczek również wykazały monotoniczny spadek od 50,8 lat na początku badania do 49,6 lat po 8 tygodniach i 48,1 lat po 20 tygodniach. Uczestniczki zauważyły poprawę 18 z 20 rysów twarzy.

Jak wykonać masaż twarzy – tutorial

Chętnie czytane: Egzema – jak leczyć? TOP 7 Naturalne domowe sposoby!

Źródło: 1.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *