Cytaty Buddy – 20 ważnych zdań największego nauczyciela duchowości

Budda był duchowym nauczycielem, którego nauki stały się podstawą religii buddyjskiej. Jeden z najbardziej wpływowych przywódców duchowych wszech czasów, Budda (urodzony pod imieniem Siddhartha Gautama), był filozofem, który nauczał o pokoju, życiu, miłości, szczęściu i śmierci. Samo imię Budda oznacza: „ten, który jest przebudzony” lub „oświecony”. W artykule – wybrane cytaty Buddy.

Krótka historia Buddy

Buddyzm zaczął się od Buddy. Słowo „Budda” to tytuł, który oznacza „ten, który się obudził” – w sensie „przebudzenia do rzeczywistości”. Budda urodził się jako Siddhartha Gautama w Nepalu około 2500 lat temu. Nie twierdził, że jest bogiem lub prorokiem. Był człowiekiem, który osiągnął Oświecenie, rozumiejąc życie w najgłębszy możliwy sposób.

Siddhartha urodził się w rodzinie królewskiej małego królestwa na granicy indyjsko-nepalskiej. Zgodnie z tradycyjną opowieścią miał uprzywilejowane wychowanie, ale został wyrwany ze swojego chronionego życia, gdy zdał sobie sprawę, że życie obejmuje surowe fakty starości, choroby i śmierci.

To skłoniło go do zastanowienia się nad sensem życia. W końcu poczuł się zmuszony do opuszczenia swojego pałacu i podążania tradycyjną indyjską ścieżką wędrownego świętego człowieka, poszukiwacza Prawdy.

20 najważniejszych cytatów Buddy

Źródłem cierpienia jest przywiązanie.

Zdrowie jest największym darem, zadowolenie największym bogactwem, wierność najlepszym związkiem.

Promieniujcie bezgraniczną miłością na cały świat.

Lepiej żyć jeden dzień widząc wzloty i upadki rzeczy niż żyć sto lat nie widząc wzlotów i upadków rzeczy.

Zrozumienie jest sercem dobrze wypowiedzianych słów.

Nie rozpamiętuj przeszłości, nie śnij o przyszłości, skoncentruj umysł na chwili obecnej.

Lepiej pokonać samego siebie niż wygrać tysiąc bitew. Wtedy zwycięstwo należy do ciebie. Nie mogą ci tego odebrać ani aniołowie, ani demony, ani niebo, ani piekło.

Trzymanie się gniewu jest jak chwytanie rozżarzonego węgla z zamiarem rzucenia nim w kogoś innego; jednak to ty się palisz.

Jesteśmy tym co myślimy. Wszystko, czym jesteśmy, powstaje z naszych myśli. Swoimi myślami tworzymy świat.

Tak jak skarby są odkrywane z ziemi, tak cnota wyłania się z dobrych uczynków, a mądrość z czystego i spokojnego umysłu. Aby bezpiecznie przejść przez labirynt ludzkiego życia, potrzeba światła mądrości i przewodnictwa cnót.

Stopa czuje, że jest stopą, kiedy dotyka podłoża.

Bezczynność to krótka droga do śmierci, a pracowitość to sposób na życie; głupi ludzie są bezczynni, mądrzy ludzie są pracowici.

Nie wierzę w los, który spada na ludzi, jakkolwiek postępują; ale wierzę w los, który ich spotka, jeśli nie będą działać.

Ten, kto rozdaje, będzie miał prawdziwy zysk. Kto się podporządkuje, będzie wolny; przestanie być niewolnikiem namiętności. Sprawiedliwy człowiek odrzuca zło, a wykorzeniając pożądanie, gorycz i iluzję, osiąga nirwanę.

Wypracuj własne zbawienie. Nie polegaj na innych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *