Białko na twarz – cała prawda na temat domowej maseczki z białka

Niektórzy twierdzą, że domowa maseczka na twarz z białka kurzego niesamowicie zwęża pory, napina i ujędrnia skórę. Jak jest naprawdę?

Niektórzy twierdzą, że domowa maseczka na twarz z białka kurzego niesamowicie zwęża pory, napina i ujędrnia skórę, niweluje zmarszczki czy zmniejsza nadmiar sebum. Ile w tym prawdy? Aby ustalić, czy nakładanie białka na twarz faktycznie tak działa, sprawdzam, co dokładnie znajduje się w białku jajka i w jaki sposób taka naturalna maseczka może przynieść korzyści dla naszej cery.

Co znajduje się w białkach jaj?

Białko jaja składa się głównie z wody (około 90%) oraz około 10% protein, takich jak: albuminy, owomukoidy, lizozym czy globuliny. Główne białko to albuminy, które stanowią zwykle ponad 55% całkowitej masy białka. W przeciwieństwie do żółtka, które jest bogate w lipidy (tłuszcze), białko jaja prawie nie ma tłuszczu i zawiera mniej niż 1% węglowodanów.

Białko na twarz – efekty

Powszechnie uważa się, że domowa maseczka ​​na twarz z białka kurzego pomaga na rozszerzone pory, trądzik, blizny, ciemne plamy, tłustą skórę i oznaki starzenia (drobne linie, zmarszczki itp.). Trzeba przyznać, że to całkiem imponująca lista korzyści! Ale czy białko jaj może faktycznie tak działać na skórę? 

Odżywienie skóry

Na wielu blogach kosmetycznych można przeczytać, że białka jajek są naładowane witaminami i minerałami, które mogą przyczyniać się do poprawy wyglądu cery. Jednak białka jaj składają się głównie z wody i zawierają niewiele składników odżywczych innych niż proteiny. Jedyną istotną witaminą jest w nich ryboflawina, czyli witamina B2. 

Zwężenie porów

Inną rzekomą zaletą maseczki z białkiem jaja jest to, że pomaga ona „zmniejszyć” lub „zacisnąć” pory. Nie jest to jednak możliwe, ponieważ pory nie mają mięśni, które mogłyby je otwierać i zamykać. Maska ​​z białkiem kurzym może jednak faktycznie tymczasowo napiąć i ujędrnić skórę, ale na dłuższą metę nie zrobi wiele dla porów

Zwiększenie nawilżenia skóry

To działanie białka na twarz ma akurat wiele sensu i jest prawdziwe. Okazuje się bowiem, że proteiny zawarte w maseczce z białka jaj mogą pełnić funkcję humektantów (substancji silnie  nawilżających). Mają one strukturę molekularną z kilkoma grupami hydrofilowymi (lubiącymi wodę), takimi jak grupy hydroksylowe (OH) i/lub grupy aminowe (NH2).

Przykładowo, albumina zawiera w swojej strukturze chemicznej zarówno grupy OH, jak i NH2, podobnie jak wiele innych protein znajdujących się w białku jaja. Grupy OH i NH wiążą się wodorem z wodą, zasadniczo „chwytając” ją i zatrzymując w skórze. Substancje utrzymujące wilgoć spowalniają parowanie wody, dzięki czemu utrzymują odpowiednie nawilżenie skóry.

Zobacz też: Jak poprawić owal twarzy w domu? 10 naturalnych sposobów

Napięcie i ujędrnienie skóry twarzy

Ponieważ proteiny w maseczce z białek jaj mogą pomóc w wiązaniu wilgoci w skórze, powodują też tymczasowe działanie przeciwstarzeniowe. Dzieje się tak, ponieważ dobre nawilżenie skóry sprawia, że bruzdy i zmarszczki są mniej widoczne. Efekt ten jest jednak przejściowy – jak tylko zmniejszy się nawilżenie skóry, linie i zmarszczki wrócą do pierwotnej widoczności. Maskę z białek można zatem śmiało stosować, aby uzyskać krótkotrwały efekt napinania skóry.

Działanie antybakteryjne 

Kolejną zaletą maseczki z białek jest jej działanie antybakteryjne, dzięki zawartości lizozymu białkowego. Lizozym ma zdolność do lizy (rozpadu) ścian niektórych bakterii Gram-dodatnich. Na przykład Propionibacterium acnes to bakterie Gram-dodatnie, które powodują trądzik.

Niedoskonałości na skórze powstają, gdy w zatkanych olejem i martwym naskórkiem porach gromadzi się P. acnes, co prowadzi do powstania stanu zapalnego i trądziku. Ponieważ lizozym w białku jaj ma zdolność do niszczenia P. acnes, maseczka ​​na twarz z białkiem może pomóc w zapobieganiu wypryskom.

Na co uważać podczas nakładania maseczki z białka na twarz?

Zatrucie pokarmowe

Podczas nakładania maseczki z białkiem na skórę twarzy, zachowaj dużą ostrożność. Jeśli przypadkowo połkniesz surowe białko, istnieje możliwość zatrucia pokarmowego. Dbaj więc o odpowiednią higienę i koniecznie umyj dokładnie ręce i twarz po zabiegu. 

Białko na twarz z cytryną 

Sok z cytryny jest uważany za naturalny sposób na rozjaśnienie skóry. Nie ma jednak badań wykazujących, że cytryna może mieć pozytywny wpływ na rozjaśnienie czy wyrównanie kolorytu cery. Dodatkowo, cytryna ma bardzo niskie pH i może podrażniać skórę. Wiadomo też, że powoduje nadwrażliwość na światło.

Maseczka na twarz z białkiem i sodą oczyszczoną

Innym popularnym składnikiem, który sugeruje się używać w przepisie na maseczkę z białka jaja to soda oczyszczona. Chociaż soda rzeczywiście jest ścierna i złuszcza skórę, eksperci od dermatologii uważają ją za zbyt szorstką. Poza tym, soda oczyszczona ma wysokie pH 9, które jest zbyt alkaliczne dla skóry twarzy (normalne, prawidłowe pH wynosi około 4,5 do 5,5).

Domowa maseczka z białka – bezpieczny przepis

Na twarz możesz zakładać zwykłe surowe białko w postaci ciekłej lub po ubiciu. Wśród bezpiecznych i naturalnych składników o korzystnym działaniu na skórę, które możesz dodatkowo zastosować polecam np.: miód, jogurt naturalny, olej kokosowy, olej migdałowy lub awokado. Maseczkę zmyj dokładnie po ok. 15-20 minutach.

Jak widać, białko jaja zawiera rzeczywiście korzystne proteiny, które mogą zwiększać nawilżenie skóry, niszczyć bakterie powodujące trądzik i zapewniać tymczasowe korzyści odmładzające, takie jak napinanie skóry i wypełnianie drobnych linii i zmarszczek. 

Z pewnością jest to godna uwagi domowa i oszczędna kuracją dla skóry, ale trzeba pamiętać, że jej efekty są jedynie chwilowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *