Pilates – co to jest i jakie przynosi efekty?

Pilates cieszy się coraz większą popularnością, aczkolwiek wiele osób po dziś dzień nie wie, na czym polega ta forma aktywności i jakie są jej główne zalety. Jest to jednak poważny błąd, ponieważ lista walorów pilatesu jest naprawdę długa. Co zatem warto o nim wiedzieć?

Pilates – co to takiego?

Pilates to nic innego jak ćwiczenia, które odpowiadają za polepszanie nastroju oraz angażowanie wszystkich partii ciała. Regularnie wykonywany pilates wzmacnia kręgosłup oraz rozciąga mięśnie, co sprawia, że jest polecany dla niemal każdego, bez względu na wiek czy płeć. Szczególnie często pilates jest jednak stosowany przez kobiety w ciąży, albowiem taka forma aktywności zapewnia statyczny charakter ćwiczeń. Zajęcia z pilatesu znane są z tego, że wymagają dużej liczby powtórzeń i koncentrują się na mięśniach w całym ciele. Dlatego też treningi te mogą być wymagające nawet dla osób mających duże doświadczenie w sporcie.

Cechą charakterystyczną pilatesu jest jednak to, że nie narzuca on ekstremalnego tempa ani wyczerpujących serii. Oznacza to, że jest on rekomendowany dla nowicjuszy. Trzeba jednak pamiętać o tym, że pilates da odpowiednie efekty tylko wtedy, gdy będzie wykonywany z wykorzystaniem odpowiednich akcesoriów. Oprócz zakupu dobrej maty warto postawić także na piłki do pilatesu. Dzięki nim każdy trening będzie wyjątkowym doświadczeniem. 

O czym powinny pamiętać osoby uprawiające pilates?

Trening pilates opiera się głównie na wzmacnianiu mięśni brzucha, jednak warto mieć na uwadze, że angażuje wszystkie partie ciała, przynosząc satysfakcjonujące skutki. Aby dał on zamierzone efekty, trzeba przestrzegać kilku reguł. Szczególnie istotna jest precyzja wykonywanych ćwiczeń. Jest ona znacznie ważniejsza od liczby powtórzeń czy szybkości. Istotną rolę odgrywa też oddech – przed planowanym ruchem trenujący bierze wdech, a wydech robi wraz z wykonywanym ćwiczeniem.

Nie bez znaczenia jest również koncentracja. Trenujący powinni pamiętać o tym, aby być skupionym i nie rozpraszać się podczas treningu. Wielu trenerów zwraca również uwagę na znaczenie ześrodkowania w pilatesie. Oznacza ono, że każdy ruch powinien pochodzić bezpośrednio z mięśni brzucha. 

Efekty pilatesu – jakich można się spodziewać?

Regularnie wykonywany pilates może dać naprawdę imponujące efekty. Duża część społeczeństwa docenia ten rodzaj treningu za to, że wpływa na kształtowanie prawidłowej postawy, a także pomaga w walce z garbieniem się. Prawidłowo wykonywane ćwiczenia w mgnieniu oka wzmacniają mięśnie tułowia oraz pomagają w wymodelowaniu sylwetki. W kontekście zalet pilatesu nie sposób nie wspomnieć, że wzmacnia on także kręgosłup i miednicę. Dzięki temu świetnie sprawdza się chociażby u seniorów.

Ważnym walorem pilatesu jest to, że można go wykonywać niemal wszędzie. Treningi mogą bowiem być realizowane nie tylko na siłowni, ale także w warunkach domowych czy na świeżym powietrzu. Oznacza to, iż trenujący mają olbrzymią dowolność i mogą dostosować charakter ćwiczeń do swoich własnych oczekiwań. 

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *