Historia stolików kawowych: od Wiednia po współczesne salony

Stoliki kawowe zadomowiły się w naszych salonach tak wyśmienicie, że można odnieść wrażenie, iż są z nami od zawsze. Czy tak jest w rzeczywistości? Do kiedy sięga historia stolików kawowych i skąd się one wzięły w naszych domach? Tym razem zapraszamy do przeczytania nietypowej, ale niezwykle interesującej opowieści, która zabierze nas w historyczną podróż do amerykańskiej firmy meblarskiej, osiemnastowiecznej Europy, angielskich kawiarni, a nawet Bitwy pod Wiedniem, gdzie uciekający żołnierze Imperium Osmańskiego, pozostawili po sobie prawdziwy skarb w postaci pewnych ziaren…

Miłego czytania i podróżowania po przeszłości!

Kiedy zaczyna się historia stolików kawowych?

Moment „wynalezienia” stolików kawowych nie jest jednoznacznie zdefiniowany. Historia wskazuje raczej, iż stworzenie i rozpowszechnienie tych przydatnych mebli, wynika ze splotu różnorodnych wydarzeń, które nałożyły się na siebie w podobnym okresie. Ich długofalowe skutki sprawiły natomiast, że stolik kawowy zagościł w naszych domach i nie opuścił ich aż do dziś. Prześledźmy zatem losy mebli, bez których współczesne salony wydają się „puste” i niekompletne.

Samozwańczy wynalazca stolików kawowych

Przeszukując dostępne źródła historyczne na temat stolików kawowych, można trafić na amerykańską firmę Imperial Furniture Company. Według dostępnych źródeł, w 1920 roku jej ówczesny prezes – J. Stuart Foote stwierdził, że „wynalazł” stolik kawowy. Uczynił to w najmniej spodziewanym momencie, bo podczas pomagania żonie w przygotowaniu domowego przyjęcia. Postanowił bowiem skrócić nogi tradycyjnego stołu, co sprawiło, że pierwszy raz na własne oczy ujrzał stolik kawowy, charakteryzujący się właśnie niewielką wysokością.

Naturalnie sugerujemy traktować tę opowieść z przymrużeniem oka, ponieważ historia wskazuje, że stolik kawowy był znany już znacznie wcześniej, a jego powstanie zostało uwarunkowane innymi czynnikami, aniżeli przygotowywanie domowego przyjęcia. Prawdą jest natomiast, że firma Imperial Furniture Company specjalizowała się w produkcji stołów do jadalni, a ponadto była pierwszym przedsiębiorstwem, które skoncentrowało się na tworzeniu mebli okazjonalnych na tak dużą skalę. Ciekawostką jest, że Imperial Furniture Company zostało sprzedane w 1954 roku po śmierci J. Stuart Foote – ówczesnego prezesa i samozwańczego odkrywcę stolików kawowych.

Od stolików herbacianych do kawowych

„Historyczne ślady” stolika kawowego paradoksalnie prowadzą do stolików, które służyły do serwowania herbaty w siedemnastowiecznej Europie. Różniły się one od współczesnych stolików kawowych, gdyż był znacznie wyższe, nierzadko charakteryzowały się składanym blatem, aby można było je szybko i łatwo odstawić w „kąt”, gdy nie były potrzebne, a ponadto ich kształt był najczęściej kwadratowy lub prostokątny. W XVIII oraz XIX wieku opisane stoliki do herbaty przekształciły się w specjalne wózki, które były głównie wykorzystywane przez służących do serwowania herbaty domownikom i zaproszonym gościom. Nie da się ukryć, że przedstawiona hipoteza jest o wiele bardziej prawdopodobna, niż J. Stuart Foote i jego „wynalezienie” stolika kawowego.

Jak jednak doszło do tego, że stolik do herbaty przekształcił się w „mebel kawowy”?

Źródła historyczne sugerują, że odpowiadają za to zmiany, do których doszło w sposobie życia ówczesnych ludzi i panującej modzie.

  • Za pierwszy czynnik uważa się nowe siedziska. Wysokie krzesła i sofy zostały bowiem stopniowo wyparte przez znacznie niższe meble, co automatycznie doprowadziło do konieczności dostosowania stołów i stolików.
  • Według informacji historycznych drugim czynnikiem była sama zmiana kształtu blatu stolików. Do tej pory były one głównie prostokątne i kwadratowe, natomiast z czasem zaczęto wykorzystywać również stoliki okrągłe. Ich zaletą była doskonała prezencja z każdej strony, co sprawiło, że częściej ustawiano je na środku salonu, a nie przy ścianie lub fotelu. W rezultacie wzrósł ich walor estetyczny.
  • Trzecim czynnikiem jest prawdopodobnie rozwój klasy średniej, zmiana formy spędzania wolnego czasu, a także zanik służby w posiadłościach bogatszych osób. Tym samym idea wózków herbacianych zaczęła tracić na znaczeniu, natomiast stoliki kawowe stawały się coraz chętniej wybieranym meblem.
  • Ostatnim, ale prawdopodobnie najważniejszym czynnikiem była rosnąca popularność kawy, która w dość bezpośredni sposób przyczyniła się do rozpowszechnienia mody na stoliki kawowe.

Z pewnością ucieszy to wszystkich smakoszy kawy, że poświęcimy temu wydarzeniu osobny rozdział!

Pierwsza kawa w Europie

Historia o „podróży” kawy do Europy jest fascynująca. Według historyków kluczową datą jest rok 1683, gdzie po zwycięskiej Bitwie pod Wiedniem, w której odparto atak Imperium Osmańskiego, Austriacy odnaleźli w obozie wroga, dziwnie wyglądające ziarna. Jak można się domyślić – były to ziarna kawa i jeśli wierzyć dostępnych źródłom, był to również jeden z pierwszych kontaktów Europejczyków z kawą, która niebawem miała „pochłonąć” nie tylko cały kontynent, ale i świat.

Pierwsze kawiarnie zaczęły powstawać w stolicy Austrii, natomiast stoliki kawowe zyskały rozgłos za sprawą kawiarni w Wielkiej Brytanii. Najczęściej gromadzili się w nich lepiej wykształceni obywatele, którzy chętnie dyskutowali o polityce lub filozofii. Popijając przy tym aromatyczny napój, odczuwali oni potrzebę odłożenia gazety, dokumentów czy filiżanki na blat. Właściciele kawiarni szybko spełnili potrzeby swoich konsumentów i zaczęli wykorzystywać w tym celu właśnie niskie stoliki, które zapewniały wygodę gościom lokalu.

Naturalnie w ówczesnych czasach na kawę mogli pozwolić sobie nieliczni – głównie mieszkańcy miast. Dość szybko się to jednak zmieniło, a zwyczaj picia aromatycznego napoju zawitał również do wielu domów i mieszkań. Wraz z tym rytuałem wzrosła popularność stolików kawowych, a producenci rozpoczęli produkcję tych mebli, dostosowaną cenowo do niższych klas społecznych. Dzięki temu praktycznie wszyscy mogli serwować i delektować się kawą w bardzo komfortowych warunkach, wykorzystując do tego blat specjalnych stolików.

Stolik kawowy w latach 50. XX wieku – stały bywalec salonów

Wzrost popularności stolików kawowych we współczesnej formie przypada jednak głównie na lata 50. XX wieku. Okres ten jest nieprzypadkowy, ponieważ wówczas następował gigantyczny rozkwit telewizji, a także oglądania różnorodnych programów, traktowaną jako formę spędzania wolnego czasu. Niskie stoliki do salonu rewelacyjnie wpisały się w ten trend, ponieważ pozwalały na swobodne popijanie kawy, herbaty lub alkoholu bez zasłaniania ekranu. Od tamtej chwili zaczęto coraz chętniej korzystać ze stolików kawowych i dostosować do nich pozostałe meble w salonie. Tym samym stolik stał się centrum aranżacji, wokół której ustawiano sofę i fotele – najczęściej w kształcie litery „U”.

Jak łatwo można się domyślić, rosnąca popularność stolików kawowych sprawiła, że mnóstwo firm oraz projektantów zainteresowała się tym meblem, co doprowadziło do powstawania niepowtarzalnych kształtów, zdobień i stylów poszczególnych stolików. W konsekwencji przestały one pełnić wyłącznie funkcję pragmatyczną, a zaczęły być również wykorzystywane jako estetyczny element dekoracyjny salonu. Można powiedzieć, że ten trend trwa do dziś, gdzie ławy szklane czy stoliki kawowe ze spieku, drewniane lub ozdobne w stylu glamour, są wyjątkową ozdobą domów i mieszkań, urządzonych w dowolnym stylu.

Współczesne stoliki kawowe to różnorodność „smaków”, potrzeb i stylów

Obecne stoliki kawowe oferują istny ogrom możliwości dla wszystkich osób. Różnorodność poszczególnych modeli jest tak gigantyczna, że nie ma tak naprawdę znaczenia, czy szukamy stolików kawowych do małego salonu w bloku, czy bogato zdobionych stolików kawowych do salonu w stylu glamour. Aktualna oferta jest bowiem na tyle szeroka, że każdy znajdzie w niej coś, co spełni jego potrzeby estetyczne oraz praktyczne.

Poza tym można dostrzec, że współczesne projektowanie stolików kawowych nie ma żadnych zasad i jest to zjawisko niezwykle korzystne. Mianowicie w tym samym sklepie meblowym możemy kupić modele inspirowane stylem skandynawskim, nowoczesnym, loftowym, boho, klasycznym czy rustykalnym. Dzięki temu każdy z nas może dowolnie spersonalizować swój salon, wyposażając go w stolik do kawy, który będzie umilał wieczorny relaks z ulubioną książką, spotkania z bliskimi czy zabawę z dziećmi.

Choć historia stolików kawowych jest długa, kręta i nie do końca jasna, przez te wszystkie stulecia jedno się nie zmieniło: stoliki wciąż cieszą ludzi, zwiększają komfort codziennego życia, stanowią zjawiskową ozdobę salonów, a ich widok kojarzy się z gościnnością oraz domową atmosferą.

Stoliki kawowe ze spieku – doskonałe połączenie tradycji z nowoczesnością

Na koniec chcemy podać przykład, jak współczesne stoliki kawowe łączą w sobie nowoczesne tendencje, spełniające potrzeby ludzi, żyjących w XXI wieku z tradycyjnymi korzeniami, sięgającymi dawnych epok. Najlepszym tego dowodem są stoliki kawowe ze spieku, które znakomicie imitują naturalny kamień (np. marmur). W rezultacie są rewelacyjną ozdobą o ponadczasowej elegancji oraz ogromnej wytrzymałości i odporności. Ich stylowa estetyka bezpośrednio koresponduje z dawnymi modelami, które również cechowały się ogromną solidnością wykonania oraz klasą. Co jednak ważne stoliki z blatem ze spieku są naturalnie tańsze, niż modele z naturalnego kamienia, a dzięki temu są dostępne dla znacznie większego grona osób, które szuka nieco tańszych zamienników, ale równie eleganckich, jakościowych i funkcjonalnych. Zapoznaj się z naszą ofertą w sklepie Mebel-Partner, gdzie znajdziesz nie tylko stoliki kawowe ze spieku, ale również szklane, drewniane i metalowe. Wszystko w jednym miejscu czeka na Ciebie w naszej kolekcji, dzięki czemu dokonasz szybkiego i łatwego wyboru, a następnie wzbogacisz swój salon o przepiękny i przydatny mebel z fantastyczną historią oraz tradycją!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *