Najciekawsze cytaty Lao Tzu – TOP 20

Laozi to półlegendarna postać, której przypisuje się autorstwo pierwszej taoistycznej księgi Tao Te Ching. Przeczytaj cytaty nauczyciela Lao Tzu!

Lao Tzu (znany też jako Laozi lub Lao Tze) to pierwszy filozof chińskiego taoizmu i rzekomy autor Tao Te Ching (Daodejing), pierwotnego pisma taoistycznego. Do dziś nie wiadomo, czy postać ta istniała naprawdę, gdyż nie ma na to historycznych dowodów. Niektórzy jednak twierdzą, że “Stary Mistrz” mógł być nawet nauczycielem Konfucjusza. Bez względu na liczne legendy, Laozi przypisuje się autorstwo wielu nauk zawartych w pismach taoistycznych. Przeczytaj 20 najciekawszych cytatów Lao Tzu

1. Podróż tysiąca mil zaczyna się od jednego kroku.

2. Prostota, cierpliwość, współczucie. Te trzy są twoimi największymi skarbami. Prosty w działaniu i myślach, powracasz do źródła istnienia. Cierpliwy zarówno w stosunku do przyjaciół, jak i wrogów, zgadzasz się z tym, jak się rzeczy mają. Współczując sobie, jednoczysz wszystkie istoty na świecie.

3. Poznać innych to inteligencja; poznać siebie to prawdziwa mądrość. Panować nad innymi to siła; panować nad samym sobą to prawdziwa moc.

4. Prawda nie zawsze jest piękna, a piękne słowa prawdziwe.

5. Dbaj o to, co myślą inni ludzie, a zawsze będziesz ich niewolnikiem.

6. Jeśli rozumiesz innych, jesteś mądry. Jeśli rozumiesz siebie, jesteś oświecony. Jeśli pokonujesz innych, jesteś potężny. Jeśli przezwyciężysz siebie, masz siłę.

7. Życzliwość w słowach tworzy pewność siebie. Życzliwość w myśleniu tworzy głębię. Życzliwość w dawaniu tworzy miłość.

8. Reaguj inteligentnie nawet na inteligentne traktowanie

9. Dbaj o koniec, tak jak o początek.

10. Niektórzy tracą, ale zyskują, inni zyskują, a jednak tracą.

11. Mistrz obserwuje świat, ale ufa swojej wewnętrznej wizji. Pozwala rzeczom przychodzić i odchodzić. Woli to, co jest w środku, od tego, co jest na zewnątrz.

12. Ci, którzy wiedzą, nie rozmawiają. Ci, którzy mówią, nie wiedzą. Zamknij usta, zablokuj zmysły, stępisz ostrość, rozwiązujesz węzły. To jest pierwotna tożsamość. Bądź jak Tao. Nie można się do niego zbliżyć, ani od niego odstąpić. Nieustannie się poddaje. Dlatego trwa.

13. Nie podbijaj świata siłą, bo siła powoduje tylko opór. Ciernie wyrastają, gdy przechodzi armia. Po wielkim zwycięstwie następują lata nędzy. Rób tylko to, co trzeba, bez użycia przemocy.

14. Ten, kto wie, że ma wystarczająco dużo, jest bogaty. 

15. Nikt nie może mnie obrazić, bo nie chcę szacunku. Nikt nie może mnie pokonać, bo zrezygnowałem z wygranej. Jak możesz mnie pokonać? Możesz pokonać tylko kogoś, kto chce wygrać.

16. Pustka wydaje się jałowa, ale jest nieskończoną pełnią.

17. Jeżeli szukasz spełnienia u innych, nigdy nie będziesz naprawdę spełniony.

18. Nie ma większej iluzji niż strach.

19. Nie większe zło niż przygotowanie się do obrony.

20. Nie ma większego nieszczęścia niż posiadanie wroga.

Spodobały ci się cytaty Lao Tzu? Zobacz też: Sentencje łacińskie o życiu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *