Egzema – jak leczyć? TOP 7 Naturalne domowe sposoby!

Sucha, swędząca skóra to zmora cierpiących na egzemę. Oto szybkie, naturalne sposoby na ulgę przy tej dolegliwości.

Domowe środki i naturalne produkty mogą skutecznie złagodzić objawy suchej, swędzącej skóry objętej wypryskiem! Ulgę w wyjątkowo nieprzyjemnych dolegliwościach przyniosą Ci zmiany w diecie oraz zastosowanie artykułów, które znajdziesz w swojej kuchni. Zobacz przegląd najlepszych domowych sposobów na walkę z egzemą! 

1. Żel aloesowy

Ludzie od wieków stosowali żel aloesowy w leczeniu wielu schorzeń. Jednym z powszechnych zastosowań jest właśnie łagodzenie objawów egzemy.

W badaniach przeprowadzonych w 2015 r. (1) naukowcy dowiedli, że żel aloesowy działa:

  • przeciwbakteryjnie
  • przeciwdrobnoustrojowo
  • wzmacniająco na układ odpornościowy
  • przyspieszająco na gojenie ran

Jak stosować żel aloesowy przy egzemie?

Produkty na bazie aloesu możesz zakupić w większych drogeriach lub sklepach zielarskich, ale najlepiej stosuj żel pozyskany bezpośrednio z rośliny.

Uwaga! Unikaj produktów z konserwantami, alkoholem czy barwnikami, które mogą podrażniać wrażliwą skórę i pogarszać wyprysk.

Na początku zacznij od niewielkiej ilości żelu, aby sprawdzić reakcję skóry. Niekiedy aloes może powodować pieczenie lub swędzenie. Generalnie jednak jest bezpieczny zarówno dla dorosłych i dzieci.

2. Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy to popularny domowy środek na wiele dolegliwości, w tym na choroby skóry.

Jak donosi National Eczema Association (NEA) – ocet jabłkowy może pomóc w leczeniu egzemy, jednocześnie zaleca ostrożność, ponieważ kwasy octu mogą uszkodzić tkanki miękkie skóry (2).

Mydła, detergenty czy inne środki czyszczące mają odczyn zasadowy. Mogą więc zaburzać kwasowość skóry, a tym samym narażać ją na uszkodzenia. To wyjaśnia, dlaczego stosowanie niektórych mydeł zaostrza objawy wyprysku kontaktowego. 

Stosowanie rozcieńczonego octu jabłkowego może pomóc zrównoważyć poziom kwasowości skóry. Ale uważaj! Ocet prawdopodobnie wywoła oparzenia, jeśli nie będzie rozcieńczony.

Jak stosować ocet jabłkowy przy egzemie?

Zawsze rozcieńczaj więc ocet jabłkowy przed nałożeniem go na skórę! Produkt zakupisz w większości supermarketów i sklepów ze zdrową żywnością.

Okład z octu jabłkowego:

  • wymieszaj 1 szklankę ciepłej wody i 1 łyżkę octu
  • zwilż roztworem kawałek gazy
  • tak przygotowany opatrunek nałóż na skórę i przykryj czystą, bawełnianą tkaniną
  • pozostaw na ok. 3 godziny

Kąpiel w occie jabłkowym:

  • dodaj 2 szklanki octu jabłkowego do ciepłej kąpieli
  • pozostań w wannie przez 15–20 minut
  • dokładnie opłucz ciało
  • koniecznie nawilż skórę od razu po wyjściu z kąpieli

Przeczytaj: Czy Ginkgo biloba (miłorząb japoński) jest skuteczny w leczeniu grypy i COVID-19? Badania

3. Olej kokosowy

Olej kokosowy zawiera cenne kwasy tłuszczowe o właściwościach nawilżających, pomaga też zwalczać stany zapalne i wzmacnia barierę lipidową skóry. 

W randomizowanym badaniu klinicznym oceniano efekty stosowania oleju kokosowego z pierwszego tłoczenia na problemy skórne u dzieci. Wyniki pokazały, że używanie tego olej przez okres przez 8 tygodni złagodziło objawy wyprysku (3).

Jak stosować olej kokosowy przy egzemie?

Nakładaj tłoczony na zimno (nierafinowany) olej kokosowy bezpośrednio na skórę po kąpieli. 

Olej kokosowy to naturalne remedium na egzemę!. Delikatnie wcieraj go w skórę od razu po wyjściu z kąpieli.
pixabay.com

4. Miód

Od zarania dziejów miód stosowany był do leczenia ran. Nic dziwnego, to naturalny środek o potężnym działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym. Stosowany bezpośrednio na skórę dotkniętą egzemą, złagodzi stan zapalny, jednocześnie nawilżając ją i przyspieszając gojenie ran.

Jak stosować miód przy egzemie? 

Nanieś odrobinę miodu bezpośrednio na obszarze skóry objętym zmianą chorobową. Mądrym wyborem będzie użycie do tego celu najcenniejszego z miodów, czyli słynnego miodu z krzewu manuka. 

5. Olejek z drzewa herbacianego

Ten produkt jest często stosowany przy problemach skórnych, okazuje się skuteczny także na objawy egzemy. 

Badania z 2013 roku wykazały właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i gojące rany olejku herbacianego (4). Pomaga on także złagodzić suchość i swędzenie skóry oraz zapobiega infekcjom.

Jak stosować olejek z drzewa herbacianego przy egzemie?

Pamiętaj, aby zawsze rozcieńczać olejki eteryczne przed użyciem ich na skórze! Najłatwiej zmieszać olejek z drzewa herbacianego z innym olejem bazowym, takim jak np. olej ze słodkich migdałów lub oliwa z oliwek, a dopiero po tym nałożyć roztwór na skórę. 

6. Koloidalna owsianka

Koloidalna mąka owsiana, znana również jako Avena sativa, jest wytwarzana z owsa, który został specjalnie zmielony i ugotowany, w celu wydobycia jego właściwości leczniczych na skórę.

Badanie z 2015 roku wykazało, że koloidalny balsam z płatkami owsianymi ma właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne, co niweluje suchość skóry i swędzenie. (6)

Uwaga! Koloidalna mąka owsiana jest bezpieczna dla wszystkich grup wiekowych, ale osoby uczulone na owies powinny jej unikać. Podobnie uczuleni na gluten powinni zachować ostrożność, ponieważ płatki owsiane są często przetwarzane razem z pszenicą.

Jak stosować mąkę owsianą koloidalną przy egzemie?

Dodaj sproszkowaną koloidalną owsiankę do ciepłej kąpieli.

7. Naturalna dieta na egzemę

Egzema to przewlekły stan zapalny, powodujący zaczerwienienie i bolesność skóry. Okazuje się, że niektóre pokarmy mogą zmniejszać reakcję zapalną organizmu. Już kilka zmian w diecie może skutecznie uwolnić cię od nieprzyjemnych objawów egzemy! (5)

Do żywności przeciwzapalnej zalicza się:

  • liściaste warzywa
  • fasolę i soczewicę
  • owoce i warzywa
  • kurkumę i cynamon

Unikaj natomiast: 

  • nabiału
  • jaj
  • soi
  • pszenicy

Spróbuj wyeliminować niektóre z powyższych składników z diety i prowadź dziennik żywności, aby zidentyfikować, które pokarmy zwiększają stan zapalny. 

Zobacz też: Jak ekspresowo poprawić wygląd cery zaledwie w 1 dzień?

Źródła:

1, 2, 3, 4, 5, 6.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *